View Single Post
  #15  
Vechi 04.04.2009, 15:01:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristina_Cristea Vezi mesajul
Depinde ce vrei. daca alegi sa vrei sa intelegi ce scrie in Acatistul Sfintei Cruci, du/te si spune/i duhovnicului tau. Ori unui preot sau calugar. Din cate am constat (citind sau ascultand la radio, la televizor), tot ceea ce scrie in acatiste sau paraclise, se poate explica. Nimic nu este de neinteles decat atunci cand nu cunosti. Dar si asa, sa spunem ca nu stii despre ce e vorba, nu te inversuna si nu te hotari ca nu poti, ca nu intelegi, ca nu mai citesti. Pe langa post si rugaciuni e bine sa si citesti, chiar si de pe acest site crestinortodox. Sa nu citesti in graba si sa fii atent. Iti vor fi de folos si articolele acestea. Zi DOAMNE AJUTA inainte sa citesti Acatistul Sfintei Cruci.
Doamne ajută!
Daniel din câte am citit din cele scrise de el și din mesajul pe care mi l-a trimis pe mesaj cu ceva timp în urmă, este bine pregătit duhovnicește și are o trăire autentică mult mai vrednică decât am crede noi. Nu se pune problema de a citi sau a ține post la el , pentru că nu e un începător , e cu mult mai mult decât ar crede unul sau altul. Sunt firești astfel de nedumeriri, frământări pentru cineva ce nu digeră pe nemestecate Ortodoxia. Eu personal de la unul ca Daniel, am ce învăța. In general să nu ne poticnim , smintindu-ne, într un cuvânt, intr o cântare, intr o rugăciune , acatist sau mai știu eu ce. Să citim , așa cum Părinții ne învață, cele ce ne folosesc, pe care le simțim de folos . Să nu forțăm mintea și sufletul spre acele lucruri ce ne tulbură sau ne smintesc. Avem de unde alege !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote