View Single Post
  #16  
Vechi 04.04.2009, 15:29:17
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Daniel din câte am citit din cele scrise de el și din mesajul pe care mi l-a trimis pe mesaj cu ceva timp în urmă, este bine pregătit duhovnicește și are o trăire autentică mult mai vrednică decât am crede noi. Nu se pune problema de a citi sau a ține post la el , pentru că nu e un începător , e cu mult mai mult decât ar crede unul sau altul. Sunt firești astfel de nedumeriri, frământări pentru cineva ce nu digeră pe nemestecate Ortodoxia. Eu personal de la unul ca Daniel, am ce învăța. In general să nu ne poticnim , smintindu-ne, într un cuvânt, intr o cântare, intr o rugăciune , acatist sau mai știu eu ce. Să citim , așa cum Părinții ne învață, cele ce ne folosesc, pe care le simțim de folos . Să nu forțăm mintea și sufletul spre acele lucruri ce ne tulbură sau ne smintesc. Avem de unde alege !

Tocmai, ca pe mine ma sminteste, asa cum ai spus, am mai avut discutia asta pe forum, si nu am putut sa ma lamuresc, nush cum sa va zic dar e peste logica mea, eu cred ca e mai bine ca il evit deoarece numai m-asi sminti citindu-l
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote