View Single Post
  #9  
Vechi 13.07.2009, 01:40:49
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

heaven, cred ca o incurci rau de tot. Visele sunt ceva diferit de unele cartulii ortodoxe a caror nume incepe cu "Visul...". Visul e una, "Visul Maicii Domnului" e alta.

In ortodoxie, e categoric: sa nu crezi in vise. Visele nu fac decat sa te duca la pierzare. Diavolul se poate folosi de ele. E adevarat ca Dumnezeu comunica multor oameni sporiti sau profeti prin vise, dar tu nu esti profet, si nici nu te poti intitula "mare in fata Domnului" ca sa primesti vise de la El. Ilie Cleopa are o carte "Despre vise si vedenii", daca vrei sa citesti. Memorabil e exemplul urmator: a venit sefu si a zis slujitorului nr. 1 sa aiba grija de casa, iar noaptea, sa nu deschida portile nimanui, nici macar daca ar fi vreunul cu voce asemanatoare lui. Buun. Sefu merge in oras, isi rezolva problemele, si ce sa vezi? Ajunge fix noaptea acasa. Bate la usa, si cere sa fie lasat in casa. Slujitorul nu. Seful, aproape suparat, lasa-ma domle ca eu is. Celalalat nu. Asta si mai si. Slujitorul nu si nu. Dimineata, slujitorul deschide usa sefului, care nu e suparat deloc pe el. "Doar ordinele mi le-ai respectat, nu ai facut nimic altceva. E adevarat ca eram eu afara; dar daca mi-ai fi deschis si era altul?"
Reply With Quote