View Single Post
  #10  
Vechi 13.07.2009, 12:19:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Draga Windorin,asta e ceva ce eu nu pricep nicicum: "A crede cineva in vise si alte prostii, nepomenite in Sfanta Scriptura, ori in Sfanta Traditie a primelor 8 secole, este o cadere si o inselare. Sa ne ferim de acestea." Inseamna ca,ori Biblia este o minciuna ori faptul ca toate visele sunt inselatorii este o aberatie. Pentru ca este stiut faptul ca Dumnezeu a vorbit multor sfinti prin vise,iar asta este mentionat si in Biblie. Dumnezeu alege sa vorbeasca oamenilor si prin vise ori inselare mi s-ar parea sa ignoram mesajele pe care le primim. PS:Cand vorbiti de vis,va referiti la "Visul Maicii Domnului"?Caci pe mine m-a ajutat enorm cand il citeam.
A crede in vise este ceva de care[COLOR=darkred] toti Sfintii Parinti ne spun sa ne ferim[/COLOR], aceasta din pricina micimii noastre duhovnicesti. Cine suntem noi sa ne credem in stare a discerne un vis dat de diavol, de un vis trimis de Dumnezeu? Este clar faptul ca Dumnezeu nu da un vis oarecare, aruncat la gramada si asteapta ca noi sa il "selectam". Lucrarea lui Dumnezeu este mare si evidenta. Sa luam aminte ca toti marii Parinti fugeau de semne vazute si vise, caci diavolul adesea "se facea inger de lumina", luand diverse chipuri. De asta este bine sa fugim de orice vis, caci nu stim de unde vine.

[COLOR=darkred]Talismanul este o carte impotriva careia au vorbit toti marii parinti[/COLOR] care au fost intrebati despre ea. Mergi la Parintele Arsenie Papacioc, la Parintele Teofil Paraianu, ori la Parintele Iustin Parvu, si intraba'i despre aceasta. Raspunsul lor are greutate si te va lumina. Fereste'te de aceste carti si arunca'le. Sunt inselari, caci nu sunt marturisite de Biserica.

[COLOR=darkred]Nu te mira ca "te ajuta" cartea.[/COLOR] Cand un om face ceva rau, diavolul ii da pace, caci face cele ale lui, de aceea aparentul ajutor primit nu este suficient pentru a da crezare unei asemenea carti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote