View Single Post
  #17  
Vechi 25.03.2011, 23:40:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect. Crezul cel nou este cel al ortodocsilor care au adaugat implicit sintagma "numai" inainte de "din Tatal".
Acum imi dau seama, se pare ca pe dvs. v-a pacalit cineva si asa ati devenit catolic. Acum pe forum probabil aflati adevarul despre ortodoxie.
Am citit multe pe forum, dar o asa explicatie fara sens cu greu am intalnit. E adevarat ca catolicii mai folosesc cateodata explicatia puerila cu "numai", ca sa fie si ei in ton cu argumentatiile neoprotestante care rastalmacesc Biblia. Dar n-am intalnit niciodata in acest context.
N-am intalnit pana acum un catolic sa spuna ca ca ortodocsii au modificat crezul. Se pare ca decizia dvs. a fost luata doar pe baza emotiilor, nu pe baza adevarului.
Ca sa va dau si raspunsul, crezul ortodox e cel initial, adoptat la sinoade. Catolicii au modificat crezul abia cu cativa ani inainte de Schisma, prin 1014, cand papa l-a rostit si nu a mai fost pomenit la Constantinopol.
Unii catolici explica modificarea crezului prin faptul ca nu se spune numai de la Tatal. Nu ca ortodocsii ar fi spus numai, ci catolicii au adus aminte de asta. Bineintele, o explicatie puerila, de genul folosite de neoprotestanti pentru a interpreta pasajele care le contrazic dogma gresita.
A fost o conferinta intreaga despre Filioque, mia ales un catolic ar trebui s-o citeasca.
Reply With Quote