View Single Post
  #9  
Vechi 10.07.2009, 18:09:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mirela, iar confundam rostul cu dorinta si alte lucruri.
Rostul omului este sa traiasca si sa se inmulteasca.
In mod normal a fost lasat de la Dumnezeu sa se inmulteasca.
Si atunci este normal sa aibe si asemenea instincte si dorinte.
Casatoria si copii sunt parti normale si naturale din viata omului.
Faptul ca unii pot avea copii si altii nu, ca unii raman singuri si altii se casatoresc este o decizie a lui Dumnezeu si este fie o pedeapsa pentru ceva, ori persoana respectiva este facuta pentru altceva si asta trebuie sa afle pe parcursul vietii.
De fiecare data cand preotul vorbeste la predica despre Ioachim si Ana, sau despre Elisabeta si Zaharia, spunand ca pe atunci aceia fara copii erau considerati blestemati sau pacatosi, ma apuca plansul.
Si acestora le-a dat copil la batranete, pentru credinta lor, deci i-a dezlegat, cu conditia dureroasa ca acesti copii sa se jertfeasca, respectiva sa aibe o misiune speciala.
Se mai si spune: menirea femeii este sa fie mama, iar barbatul are altele de facut in afara casei. Numai ca nu s-a explicat in scripturi care este menirea femeii care nu poate fi mama.
Si nu spune nimeni neparat de hirotonia femeii. Nu este cazul.
Si se mai intampla ca oamenii, de obicei femeile, se simt goale si neimplinite fara copii si trebuie sa-si gaseasca altceva sa umple acel gol.

Cristina a raspuns f.frumos si la obiect. Tocmai la aceste vai ma gandeam si eu si nu ma refeream numai la mama biologica. Sunt unii care nu pot nici sa adopte. Fiecare trebuie sa-si gaseasca o alta cale, un alt plan.
De asta intrebam.
Si problema mare este la cei din jur.
Vorbeam de ex. pe alt fir despre paranoia parintilor cu copii. Din cauza unor raufactori reali, sunt indepartati si altii de la copii si este ingreuiata adoptia, sau lucrul copii pentru cei ce nu au si ar vrea sa se ocupe de altii (baby-sitting, sau vecini care sa-i preia, sau nasie sau mai stiu eu).

Si nu este vorba de profesie, ci in afara ei.
Reply With Quote