View Single Post
  #14  
Vechi 15.02.2024, 13:20:55
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
În momentul în care începi să porcăiești omul care te-a trecut pragul și a făcut posibilă mișcarea AUR și renaștarea asta a unei speranțe neașteptate (...)
„Omul” „de aur” de care vorbești este o nulitate, care nu mai are ce căuta cu niciun chip pe orice scenă publică din România, nu doar pe cea „politică”, având în vedere actele sale de trădare care au fost și sînt cât se poate de flagrante:

Citat:
V. CIUTACU: Apropo de asta, domnule Simion, în emisiunea mea ați făcut afirmația potrivit căreia pregătiți o întîlnire cu liderii partidului Likud din Israel, cel condus de domnul Bibi Netanyahu, cel mai mare partid politic. Am văzut un val de uimiri, mirări sau reacții ale unor importanți lideri ai Likud care se sfătuiau unii pe alții să nu cumva să se întîlnească cu dumneavoastră; am impresia că ați stricat vraja.

G. SIMION: Da, da, da, da, s-au speriat foarte mulți din țară și au trimis (…?) să am grijă ce mai spun pe viitor la dumneavoastră în emisiune, dar asta nu e dovadă de toleranță, asta e dovadă de extremism să nu vrei să discuți cu cineva, să nu vrei să dialoghezi, arată că nu ai această cultură a dialogului.

V. CIUTACU: Păi, și v-a picat întîlnirea cu Netanyahu, sau nu v-a picat până la urmă?

G. SIMION: O să vedem în aprilie, domnu Ciutacu, însă cert este că frații noștri din Israel, unii politicieni de-acolo trebuie să învețe cultura dialogului; pentru că cele două popoare pe care le reprezentăm, poporul evreu și poporul român, trebuie să colaboreze, și avem în comun o istorie care ne leagă, și avem în comun și 800.000 de vorbitori de limbă română care sînt în Israel, pentru care pregătim unele proiecte de lege pentru a-i ajuta să redobîndească cetățenia care le-a fost furată. Așa că cei de la Likud poate se mai gândesc să nu mai asculte toți extremiștii de-aicea, în special un consilier de-al domnului Ciucă.

V. CIUTACU: Mulțumesc mult, domnule președinte, și vă aștept cu cea mai mare plăcere în studiourile noastre de fiecare dată când vă veți întoarce din lungile dumneavoastră călătorii în mijlocul românilor de pe toate meridianele planetei Pămînt și de-a lungul și de-a latul țării. O seară bună vă urez! Breaking news!
~2 februarie 2022
https://youtu.be/eWBFdC_L8_s?si=7MwLOxI-KJ7AEjHQ&t=804

Aduc la cunoștință, iar pentru unii reamintesc, faptul că în perioada comunistă din România au emigrat peste 400.000 de evrei, care AȘA CUM ERA ȘI NORMAL, AU RENUNȚAT LA CETĂȚENIA ROMÂNĂ, nefiind adevărată afirmația acestui ignorant parvenit și iresponsabil cum că ar fi fost „furată” cetățenia acelor oameni, și deci ei și / sau urmașii lor din Israel sau din alte țări intră în categoria STRĂINI, din punctul de vedere al Constituției și legilor statului România, Constituție și legi pe care acest neisprăvit, acest vechi, nou și viitor golan crede că le poate călca în picioare.
Reply With Quote