View Single Post
  #19  
Vechi 13.11.2009, 23:02:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Are dreptate Geo nektarios in tot ce se spune depre parinti si copii! Un mic exemplu la indemana oricui, pe care ni l-a dat parintele din parohia noastra: in biserica vin mame cu bebelusi la impartasit. unii dintre ei se smiorcaie, tip, se zbat, altii, dimpotriva, un sunet nu scot! Si le-a zis parintele: vedeti,cum de acei prunci sunt cuminti si nu scot grai si altii tipa ingrozitor si nu se lasa impartasiti? ia sa veniti voi, parintii, la spovedanie si sa vedeti cum vi se linistesc copiii! Si asa este, am luat si eu seama, copiii credinciosilor care vin des la biserica nu ofera spectacole, in schimb, cei ai caror parinti nu prea sunt dusi la biserica sar din brate si se zbat, ca de multe ori, trebuie sa se opreasca si slujba din cauza lor.
Pe langa societate (careia nu ii contesta nimeni influenta), mai sunt si pacatele parintilor, mai este si atitudinea lor! Azi, in autobuz, o femeie de vreo 40 de ani vorbea la telefon cu copilul ei: mama, nu iti lua tigari, ca am cumparat eu pentru amandoi! am vazut recent un caz la stiti, o fata de 16 ani, necastorita, a nascut un copil bolnav, fara o parte din stomac, ceva de genul, cer bani la lume sa il duca in Germania, sa il salveze... cat de greu se plateste pacatul desfranarii, stau si ma infior! Una e sa iti nenorocesti tu viata, dar alta e sa le nenorocesti viata si altora, mai ales unor copii care nu au cerut sa fie adusi pe lume!
Daca parintele injura, face blestematii, cum vrei sa fie copilul lui? un sfant? Uf, ca nu suntem responsabili numai pentru viata noastra, ci si pentru cea a urmasilor nostri!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote