View Single Post
  #9  
Vechi 01.08.2009, 20:14:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Semnificatia numarului 666 trebuie judecata în contextul Apocalipsei. În primele capitole numarul 7 este asociat Fiului lui Dumnezeu, divinitatii. Deci numarul 6 are semnificatia imperfectiunii, a adversarului lui Dumnezeu iar faptul ca e repetat de trei ori înseamna imperfectiunea absoluta.
Din cate stiu eu in numerologie numarul Mantuitorului este opt sute optzeci si opt : 888.
Numar 7 reprezinta sfintenia din cate am inteles si desavarsirea , iar numarul 8 un nou inceput.
In legatura cu numarul fiarei unul din sfintii parintii ai primelor veacuri Irineu din Lyon ne avertiseaza ca nu e sasesasesase , ci sase sute saizeci si sase 666 nu 6-6-6.De altfel el spune ca multe nume cu cifra asta se gasesc , de exemplu TEITAN , LATEINOS , EVANTHAS.(http://www.ccel.org/ccel/schaff/anf01.ix.vii.xxxi.html) .Da numarul 666 este greutatea in talanti care i se aducea lui Solomon anual.De asemenea in cartea I Ezdra , ne spune atunci cand au mers sa contruiasca templul , despre un Adonicam , iar numarul fiilor sai fiind de 666.In 2 si 3 Ezdra numarul acestora este 667.In Evanghelie in Ioan 6:66 se spune ca ucenici s-au departat si nu mai umblau cu El(Iisus).In Apocalipsa 14:4 ne sunt descrisi cei 144000 , la fel si in 6:66 cred ca ne sunt descrise lucruri referitoare la 666.Regele Nabucodonosor a facut un idol in Babilon inalt de saizeci de coti si lat de sase coti(in total 66).Toate sufletele care au intrat in Egipt cu Iacov(Geneza) au fost saizeci si sase de suflete 66.In Levitic zilele cat o femeie in caz ca va naste fata va fi necurata sunt 66 de zile.Tragand concluzia doar din VT , numarul 666 are legatura cu bogatia , cu banul , cu economia,cu robia Babiloniana, de asemenea are legatura cu Templul(si/sau Biserica aici).Numarul 66 reprezinta idolatria , necuratia , inselaciune , robia Egipteana la care au ajuns sa fie supusi Israelitii , sclavia si 66 si 666, munci grele.Ioan 6:66 reprezinta departarea de Hristos , si sminteala in Hristos , oprirea de la al urma pe Iisus.Iarasi numarul 6 este numarul de zile in care Dumnezeu a creat lumea , asta poate insemna si munca.Toate astea au legatura unele cu altele si ele cu ce se spune in Apocalipsa despre insemnul fiarei.Cred ca am uitat sa mentionez mai sus dar si numele lui imparatului roman Nero tot 666 era.In legatura cu NUMELE fiarei si a lui Antihrist , aceasta nu mi se pare usor de deslusit , dar nici greu.Nume se pot intocmi ele destule , este si un film pe YOUTUBE , in care diferiti Papi catolici , si denumiri latine ale papalitatii si a Vaticanului au numarul 666.Va puteti uita pe youtube.Dar probabil multe nume si multe coincidente pot avea numarul asta.
Reply With Quote