View Single Post
  #26  
Vechi 08.01.2013, 13:10:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulianar Vezi mesajul
Atata timp cat nu se intra in biserica cu ganduri necurate, ci doar pt rugaciune(indiferent de ..durata ei..de 5 minute sau de 3 ore).oricine are libertatea de a intra in cate biserici vrea /pe zi. Important este totusi ca el..crede ca lucrul acela il va ajuta..ce te faci cu cei care nu cred in ....nimic....nimic si nu-si misca fundul niciodata spre biserica si rugaciune
Bineinteles ca poti sa intri in cate biserici vrei pe zi, nu interzice nimeni acest lucru. Mie imi placea sa merg la Sfantul Nectarie, la Sfantul Dimitrie Basarabov, la Sfantul Spiridon, dar nu ca sa implinesc un numar, ci pur si simplu sa ma rog, sa le multumesc pentru ajutorul primit. Dar cand reduci rugaciunea la cifre exacte (in exemplul nostru 9, nu mai mult nici mai putin) totul devine un fel de ritual magic. Mergem la noua biserici, dam noua pomelnice, aprindem noua lumanari si musai ni se implineste dorinta, ca doar noi ne-am facut datoria. Alin are mare dreptate, a definit foarte bine ce anume sta la baza unei asemenea atitudini.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Atat au inteles ei din treaba asta cu Biserica.

Incultura religioasa, indiferenta, rea vointa...ceva din fiecare, greu de spus.
Reply With Quote