View Single Post
  #216  
Vechi 12.02.2013, 00:51:38
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eliza, cuvantul "manipulare" are din pacate conotatie exclusiv negativa:

MANIPULÁ vb. tr. 1. a mânui, a manevra. 2. a antrena, prin mijloace de influențare psihică, un grup uman, o comunitate sau o masă de oameni la acțiuni al căror scop aparține unei voințe străine de interesele lor; a influența opinia publică prin mass-media sau prin alte metode persuasive

Intr-adevar si rugaciunile Sfintilor ne influenteaza, dar nu as folosi acest cuvant "manipulare" in acest context.
Cel mai mult se actioneaza asupra noastra prin Sfintele Taine: prin spovedanie si impartasanie omul este restaurat, nu manipulat.
Nu esti de aceeasi parere?

la sensul de influenta benefica m-am referit si eu, de ex. atunci cand cineva stie mai bine decat mine ce vreau, ce-mi trebuie, ma sfatuieste, ma indruma, iar daca eu am incredere in acea persoana, voi urma cuvantul sau, chiar daca nu-l inteleg pe moment... uite un exemplu de manipulare (determinare daca vrei) pozitiva: convingerea unui copil sa-si faca temele, ii prezinti argumente mizand pe increderea ce-o are fata de tine (parinte): te rog sa-ti inveti lectiile, ceea ce studiezi acum te va ajuta mult in viata, iti va stabili prioritati si vei cunoaste o multime de lucruri, vei putea face multe.... copilul, chiar daca nu va topai de bucurie, fiindca stie ca nu-i vrei raul, te va asculta :)

in manipularea negativa iti ramane o stare de angoasa, de iritare, antipatie chiar fata de comportamentul agresiv al celui ce ameninta, de genu: pana maine dimineata vreau proiectul pe birou sau esti concediat, nu ma intereseaza daca dormi aici!

si viclenia in manipulare (masca facerii de bine cu scop rau): stiu ca urasti sa merg la meci, dar gandeste-te cat de bine se simt copiii acolo, alaturi de mine, nu le rapi bucuria asta... adica, individul egoist vrea doar propria placere, ignorand riscul de a-si pune in pericol copii, care-si vor "imbogati" vocabularul cu ultimele injuraturi, gesturi obscene sau rele anturaje
Reply With Quote