View Single Post
  #59  
Vechi 05.02.2010, 10:34:45
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sa luam aminte si sa ne ferim de inselare. Sa nu credem ca am dobandit discernamantul si cunoasterea lucrurilor.

Filmul "Ostrov" este de un real folos duhovnicesc. Cu toate acestea ramane un film, insa unul ca nici un altul.
Cine nu "simte" acest film, sa nu spuna prostii si sa ii lase pe ceilalti sa se bucure de el.
Cat despre cartea "Pelerinul rus"... daca nici aceasta nu ti s'a parut o comoara, nu stiu ce sa mai zic.

Ia seama, sa nu fii in inselare.
Cerceteaza'te neincetat si alearga la un duhovnic cu dragoste.
Eu nu am criticat filmul, l-am vazut de doua ori si cred ca daca-l voi vedea a treia oara imi va placea si mai mult. Dar uite ca am dat filmul unui prieten care nu e "dus la biserica", l-a impresionat si pe el foarte mult si a prins ideea unei relatii *personale* cu Dumnezeu. Asta e, cred eu, singura scadere a filmului: ca sunt unii care-l vor vedea si care il vor lua de exemplu pe Anatoli atat in smerenia si rugaciunea sa cat si in refuzul de a se spovedi si impartasi, pentru ca multi inteleg (si ne putem uita la protestanti si neoprotestanti) ca o relatie personala cu Dumnezeu nu mai are nevoie de altcineva si altceva.

Imi cer scuze daca am fost prea agresiva. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote