View Single Post
  #35  
Vechi 23.11.2011, 12:50:07
dimaiulian dimaiulian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Xirofagia este o variantă de post aspru, care se practică în anumite comunități monahicești. Nu se folosește untdelemn, nici vin, ci se mănâncă numai pâine, semințe, legume și fructe. Frații mai bătrâni pot mânca fierturi (cartofi fierți, dar fără ulei) și compoturi sau gemuri.

Odată, pe când eram ortodox, am vrut să mă bucur de mielul Paștelui într-un așezământ de călugări. Aflând de o mănăstire din Bucovina în care ești găzduit trei zile pe degeaba, abia dacă vrei mai mult starețul punându-te la unele munci, m-am hotărât să profit de asemenea ofertă generoasă (casă și masă gratis la mănăstire) și mi-am făcut socoteala să ajung acolo în Săptămâna Luminată, deja savurând gândul unor cratițe sfârâietoare la trapeză. Am avut un ghinion teribil. Mănăstirea era Slătioara și era pe stil vechi. Ce credeam că ar fi Săptămâna Luminată era...postul Paștelui. Frații m-au găzduit și m-au omenit: dimineața: pâine și povârlă (magiun). La prânz: cartofi fierți cu ceapă tăiată cuburi. Desert: prune uscate. Seara: idem ca dimineața. Nu cred că am apucat să stau trei zile. Atunci mi-am dat seama că sunt făcut pentru...însurătoare.


Imi cer iertare. Insa as vrea sa ma situez pe o pozitie corecta fata de toti. Asa ca mi-ar fi util un raspuns. Ai spus "cand eram ortodox". Sa inteleg ca nu mai esti ortodox?
Reply With Quote