View Single Post
  #81  
Vechi 16.07.2010, 08:58:35
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

oit, ai interpretat ce ti-am scris in cu totul alt duh. In primul rand nu eram furioasa si cred ca tu insuti proiectezi in exterior stari de-ale tale, vazandu-i pe altii asa cum esti tu de fapt. Pe mine subiectul acesta al calendarului nu ma infurie, ci ma intristeaza pentru ca a cauzat aceasta dezbinare si acum a ajuns frate ortodox sa-l numeasca eretic pe alt frate ortodox. Asta este sfasietor.
In al doilea rand, degeaba imi spui ca si Papa e ortodox: frate, tu stii prea bine ca eu si tu avem aceleasi dogme neschimbate, de ce e nevoie sa fii viclean spunandu-mi ca ortodoxia mea e aceeasi ca a papei? Ce treaba au catolicii in povestea asta? Oare eu cu tine nu marturisim acelasi Crez, nu avem aceeasi Liturghie si aceleasi Taine din care nu e clintit nici un cuvant?

Citat:
De exemplu, eu nu intru in bisericile ereticilor, nu ma rog si nu ma impartasesc cu ei, ceea ce tu faci fiindca religia ta nu-ti impune asemenea restrictii, ba chiar mergi pina acolo sa numesti Biserica parasinagoga.
Frate, o fac? Ai tu darul stravederii sa stii unde ma duc eu? M-ai vazut pe mine sa scriu sau macar sa gandesc ca Biserica e parasinagoga? De unde scoti acuzatiile acestea, frate, si mai ales pe ce se bazeaza, ce adevar sustii tu?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)