View Single Post
  #5  
Vechi 30.09.2008, 14:19:48
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit

Am si eu o contradicie care nu stiu cum sa o rezolv .Daca ar putea sa ma ajute cineva.Iata despre ce e vorba.
Am citit un articol tot aici pe forum al ieromonahului Benedict Stancu "Despre Blesteme"
......In Molitfelnic mai sunt consemnate si molitfele Sfantului Vasile cel Mare care se citesc numai de catre arhiereu sau de preot. Biserica Ortodoxa nu permite ca mireanul sa se substituie preotului si sa indrazneasca sa citeasca molitfele Sfantului Vasile cel Mare sau alte rugaciuni copiate din Molitfelnic si preluate de cartile de rugaciuni unde apare formula: "dezleaga...", caci numai preotul, ca slujitor al Altarului, este intarit prin hirotonie si investit cu Sfanta Taina a Preotiei. Credinciosul mirean are destule arme ca sa se apere de diavol: Sfanta Cruce, smerenia, rugaciunea (psalmii lui David), postul, aghiazma (apa sfintita), Spovedania, precum si tot ajutorul Bisericii.

Un exemplu concret este o versiune a acatistului Sfantului Ciprian care are atasata la sfarsit o rugaciune preluata dintr-un Molitfelnic mai vechi si care cuprinde formula: "Asa, Doamne, Stapane a toate, auzi-ma pe mine, nevrednicul slujitorul Tau (Arhiereu sau Preot - n. n.) si dezleaga..."

Deci, se intelege ca se adreseaza harului preotiei, nu faptelor crestinului. Am intalnit o familie (n. n.) care citea acest acatist si in momentul in care ajungeau la rugaciunea respectiva si pronuntau cuvintele: "dezleaga..." (aceasta formula se repeta de patru ori in cuprinsul acestei rugaciuni - n. n.) le sareau scantei din ochi, ceea ce de fapt, confirma cele subliniate mai sus....

Sa inteleg ca nu e bine sa citim acatistul sau numai rugaciunea din final??

La asta se referea antoniap- forumistul de mai sus mai sus ???
Atunci de ce se vinde in aceasta forma in Biserica , daca nu e bine sa-l citeasca oricine?Multi mireni nu stiu aceste lucruri!!!!!
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns, n-as vrea sa gresec.
Reply With Quote