Subiect: Poporul ales.
View Single Post
  #10  
Vechi 15.01.2012, 18:26:14
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Intradevar exista foarte multe versete care sugereaza impartialitatea lui Dumnezeu fata de popoare
insa stiti cum e atunci cind ai mai multi copii mici si unuia find bolnav trebuie sa ii faci o opeartie medicala grea atunci ai mai multa grija de el si il faci unele favoruri si laude chiar daca poate nu merita.

in Unele versete din VT Dumnezeu arata ca "toate popoarele asteapta mintuirea Mea ", "Eu le voi judeca cu dreptate." -cu referire la vremurile Judecatii.
Dincolo de orice eventual context este si fraza : "De la un capat la celalalt al pamintului toate popoarele Mie mi se inchina si imi aduc arderi " .

Asta arata ca exceptind religiile politeiste din acea vreme la care a facut observatii critice restul inchinarilor -poate cu mici exceptii- in realitate la acelasi creator se inchina si de El spera sa fie mintuite.

Apoi exista versetele din Ezechiel 38 de la 16 pina jos care ne prezinta niste evenimente a caror desfasurare nu a fost inca confirmata de istorie :

Și te vei ridica împotriva poporului Meu, împotriva lui Israel, ca un nor care acoperă pământul; aceasta va fi în zilele cele de pe urmă când te voi aduce împotriva țării Mele, ca popoarele să Mă cunoască pe Mine, când Eu voi fi arătat sfințenia Mea înaintea ochilor lor, asupra ta, o, Gog!

Așa zice Domnul Dumnezeu: "Nu ești tu, oare, același despre care am grăit Eu în zilele cele de demult prin robii Mei, proorocii lui Israel, care au proorocit în vremurile acelea că te voi aduce împotriva lor?

Și în ziua aceea, când Gog va veni împotriva țării lui Israel, zice Domnul Dumnezeu, mânia Mea se va aprinde pe fața Mea.
Și în zelul Meu, în văpaia urgiei Mele am zis: Cu adevărat în ziua aceea va fi un mare cutremur în țara lui Israel.
Atunci vor tremura înaintea Mea peștii mării și păsările cerului, fiarele câmpului și toate târâtoarele care se târăsc pe pământ și toți oamenii care sunt pe fața pământului; și se vor prăbuși munții, stâncile se vor dărâma și toate zidurile vor cădea la pământ.

Și îl voi pedepsi cu ciumă și vărsare de sânge; voi vărsa asupra lui și a taberilor lui și asupra multor popoare care sunt cu el, ploaie potopitoare și grindină de piatră, foc și pucioasă;

Voi arăta slava Mea și sfințenia Mea și Mă voi arăta înaintea ochilor multor popoare și vor ști că Eu sunt Domnul"
Reply With Quote