Subiect: intrebare
View Single Post
  #2  
Vechi 03.05.2013, 01:56:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Cred că această situație ar fi bine să o dezbateți cu: directorul, colegii de catedră, consilierul școlar și, desigur, chiar cu elevii.
Faptul că există sprijin din parte dirigintelui îl aduce și pe acesta în lista celor cu care ar fi bine să discutați. Cine știe, poate sunt amănunte care, după ce vor fi scoase la lumină, ar putea duce la o îmbunătățire a situației.
Vă doresc răbdare, calm și încredere că lucrurile pot evolua în sensul dorit.

P.S. Am avut anul acesta un conflict cu o clasă. Din fericire l-am rezolvat, în două ore succesive, cu elevii. Nu a fost nevoie de sprijin din afara clasei. Am aflat nevoile lor, am expus cerințele mele și le-am argumentat cu căldură și chiar cu umor, apoi am făcut un fel de contract, cu reguli de comun acord pe care le-au scris pe caiet și pe care le-am avut cu toții ca reper.
Cu o altă clasă, însă, lucrurile au mers mai lent și erau multe dificultăți care țineau de aspectele de bază ale diciplinei la ore. Am vorbit cu directorul, care a moderat relația dintre mine și elevi, apoi am rugat pe consilier să mă asiste. Din discuțiile cu consilierul am înțeles câteva nuanțe care îmi scăpau. Criza a fost depășită, în prezent avem o relație foarte bună, chiar frumoasă, eu și elevii din clasa respectivă. Deci, aveți nădejde, că situația se poate îmbunătăți mult!

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 12:22:18.
Reply With Quote