Subiect: intrebare
View Single Post
  #6  
Vechi 03.05.2013, 14:45:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Off-topic

Imi permit sa-ti spun ca ai ajuns la o concluzie gresita. Eu merg in perioada Postului in biserica, dar nu stiam de rugaciunea aceasta.
Acum m-am dus si am cautat-o.
Dragă Sophia,
nu știu în ce biserică ai fost în timpul Postului. E de mirare mare că nu știai de această rugăciune, dacă ai participat la slujbe...
Cine a fost la slujbe în biserică pe timpul Postului, e imposibil să nu fi participat la această rugăciune însoțită de metanii pe care le face și preotul împreună cu toți credincioșii.

În toate bisericile în care am intrat până astăzi pe perioada Postului Mare, de când mă știu, credincioșii și preotul spun împreună această rugăciune, în cadrul slujbelor începând cu miercurea din săptămâna lăsatului sec de brânză și până la Denia din Sfânta și Marea Vineri. Astăzi, așadar, e ultimul prilej să participi la această rugăciune în biserică, dacă este biserică ortodoxă.

http://www.doxologia.ro/rugaciune/ru...ui-efrem-sirul

Această rugăciune este citită de două ori la sfârșitul fiecărei slujbe din timpul Postului Mare, de Luni până Vineri (nu și Sâmbetele și Duminicile).

La prima citire o metanie urmează fiecărei cereri. Apoi facem cu toții douăsprezece închinăciuni, spunând: „Dumnezeule, curățește-mă pe mine păcătosul!” întreaga rugăciune este repetată cu o singură metanie la sfârșit.

După fiecare cerere a rugăciunii facem o metanie. Metaniile nu sunt limitate la rugăciunea Sfântului Efrem Sirul dar constituie una din caracteristicile distinctive ale întregului cult din timpul Postului. Totuși, aici, semnificația lor este revelată mai bine ca niciodată. în lungul și dificilul efort al însănătoșirii duhovnicești, Biserica nu a pus bariere între suflet și trup. Omul, în întreaga sa ființă, s-a îndepărtat de Dumnezeu; omul, în întreaga sa ființă, trebuie restaurat, trebuie să se întoarcă la Dumnezeu.
Catastrofa creată de păcat constă, cu siguranță, tocmai în biruința cărnii asupra duhovnicescului și dumnezeiescului. Dar trupul este slăvit, trupul este sfânt, așa de sfânt încât Dumnezeu însuși „a luat trup”. Atunci, mântuirea și pocăința nu disprețuiesc trupul, nu îl neglijează, ci au în iconomia lor restaurarea trupului, readucerea lui la funcțiile sale reale, ca expresie a vieții duhovnicești, ca templu al neprețuitului suflet omenesc. Ascetismul creștin este o luptă nu împotriva, ci pentru trup. Din acest motiv, întreaga ființă umană - suflet și trup - face pocăință. Trupul participă la rugăciunea sufletului întocmai cum sufletul se roagă prin și în trup. Metaniile, semne „psiho-somatice” ale pocăinței și ale smereniei, ale adorării și ale ascultării, reprezintă astfel prin excelență ritualul de Post.


Iată aici și alte detalii: http://www.basilica.ro/stiri/rugaciu...irul_4915.html

Last edited by cezar_ioan; 03.05.2013 at 14:48:14.
Reply With Quote