View Single Post
  #2  
Vechi 06.01.2009, 20:07:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Lumina necuprinsa de ochii omenesti !

Botezul lui Ioan nu era botezul nostru, al crestinilor. El insusi facea deosebire intre cele doua botezuri :" Eu va botez cu apa spre pocainta. Mesia va boteza cu Dug Sfant si cu foc , sre mantuire ." ( Matei 3, 11 ) . Dar Sfantul Ioan , si pentru botezul sau, cere " roada vrednica de pocainta" ( Matei 3 , 8 ) , dragoste de oameni, milostenie, dreptate, omenie, osandind pe fatarnici care-l ispiteau, carora el le spunea " pui de vipera" ( Matei 3, 7 ). Multi se intrebau : " nu cumva Ioan este Hristos- Mesia ? " Iar Ioan le raspundea : " Nu sunt eu Hristos. Eu sunt glasul celui ce strîga in pustie ; Gatiti calea Domnului, drepte facetî cararile Lui. Sunt solul trimis sa gatesc calea inaintea Lui. Eu va botez cu apa, dar in mijlocul vostru sta Unul , pe care voi nu-L stiti, Care este mai mare decat mine si eu nu sunt vrednic sa-I dezleg cureaua incaltamintelor Lui. Si tocmai pentru aceasta am venit, botezand cu apa, ca El sa fie cunoscut in Israel". ( Ioan 1 , 31 ). + Prin tine izbavindu-ne de tot necazul , dupa datorita multumire, pe tine aparatorul si fierbinte sprijinitorul nostru te rugam, cel ce ai indraznire catre Domnul, din toate nevoile ne slobozeste pe noi, ca sa-ti cantam : Bucura-te , Sfinte Ioane, preacinstite Inaintemergatorule ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote