View Single Post
  #5  
Vechi 26.08.2009, 17:51:36
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
M-am documentat nitel si am aflat ca limba ebraica face parte, alaturi de araba, din grupul limbilor semitice. Ar fi trebuit sa-mi dau seama, avand in vedere ca directia de scriere a limbii si pozitionarea geo-politica a Israelului.

Alfabetul are 22 de litere, care sunt de fapt consoane. In ebraica moderna, vocalele se obtin in scris prin pozitionarea unor diacritice sub consoane (inteleg ca acelasi lucru se poate intampla si in araba).

O particularitate care mi-a atras atentia este ca substantivul are trei numere: singular, plural si dual.

Stiu ca e un pic ciudat, dar ma uitam zilele astea la gramatica limbii suedeze si am aflat ca a avut candva trei genuri, ca romana, dar masculinul si femininul s-au contopit intr-un singur gen; acest gen hibrid si genul neutru sunt singurele care au mai ramas azi in limba suedeza si e destul de greu pentru un vorbitor de limba romana sa inteleaga conceptul de doua genuri "neutre". Ma gandesc ca si in ebraica este la fel in privinta celui de-al treilea numar al substantivului.

Limbile straine sunt fascinante :)

Mersi sia pentru urare.
Si eu ma bucur ca ai revenit.
Da, chiar fascinante! Sa stii ca sunt multe limbi care au dual, si chiar trial. Sunt in general limbi mai putin cunoscute si raspandite. In ebraica daca nu ma insel dualul nu mai este 'productiv', adica este un relict, mai degraba.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)