View Single Post
  #29  
Vechi 24.06.2012, 00:54:13
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.

Am dat detalii mai sus, cu exemple din viata prietenei mele catolice si a altor catolici.

Nu ma intereseaza lauda, ci semnele Duhului Sfant mentionate in Biblie la cei credinciosi. Lauda nu este printre ele si deci nu ma intereseaza. Din raspunsurile primite inteleg ca aceste semne ori nu se manifesta la ortodocsi ori daca se manifesta sunt bine ascunse. In Evanghelie insa scrie ca lumina nu este data pentru a fi ascunsa sub oboroc ci pentru a lumina lumea aceasta si ca pomul cel bun il cunoastem dupa roade. Ori daca roadele sunt absente sau ascunse bine, nu m-am prea lamurit nici cum se aplica cuvantul evanghelic si nici nu m-am lamurit cum pot avea eu certitudinea ca am primit sau ca voi primi Duhul Sfant in Ortodoxie daca nu se face dupa acest cuvant evanghelic, sau daca eu nu ajung nicicum sa inteleg in ce fel se aplica el in Ortodoxie acolo unde roadele nu se vad.

Precizez ca pana acum m-am multumit cu aceste explicatii ortodoxe de lipsa sau de ascundere a semnelor, dar cand vad ca la altii se manifesta in conditiile in care nici nu au Duh Sfant dupa invatatura Bisericii Ortodoxe si nici nu sunt parinti imbunatatiti ci simplii crestini catolici care nici vorba sa se laude ci mi-au dat aceste marturii doar la acuzatia mea ca ei nu ar mai avea Duh Sfant in biserica lor dupa Schisma, pai deja nu pot sa mai ignor pasajul de la Marcu cu semnele celor ce sunt credinciosi. Atata timp cat pasajul exista in Evanghelie fara ca Domnul Iisus sa fi spus ca ar fi ceva facultativ, sau ascuns sau temporar valabil doar la primii (cati?) crestini, incep sa imi pun intrebarea de ce nu se vad aceste semne si daca lipsa lor nu inseamna de fapt lipsa credintei in forma si intensitatea ceruta de Domnul Iisus, caz in care trebuie sa schimb tot sau o parte din ceea ce am crezut si facut pana acum.

Va multumesc de raspunsuri.

Last edited by Adrianna; 24.06.2012 at 01:11:04.
Reply With Quote