View Single Post
  #8  
Vechi 16.05.2009, 00:26:29
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit






[COLOR=#0000ff]Maica Siluana vă răspunde[/COLOR]



Dragă Maică Siluana,
Gândesc că dumneavoastră ați citit, știți și înțelegeți mult mai multe decât mine, așa că vreau să vă adresez următoarea întrebare: [COLOR=blue]Ce[/COLOR] [COLOR=blue]legătură există între semnul care prezintă ochiul atotvăzător cuprins într-un triunghi care iradiază lumină pe care îl observ în fiecare Duminică la biserica unde mă duc și eu și ochiul atotvăzător cuprins în același triunghi care este simbolul masoneriei? Sau mai bine spus , există vreo legătură?[/COLOR]

Ei l-au împrumutat de la noi ? Este frecvent în cărțile pe care le-am citit despre Noua Ordine Mondială. În concepția masoneriei ochiul se afla deasupra unui trunchi de piramidă care ar simboliza dominația peste toata lumea și faptul că toți ceilalți sunt "sclavi", în afară de așa zisă "elită" care reprezintă ochiul. Același ochi este evidențiat și în filmul Stăpânul Inelelor, ca simbol al răului și al dominației mondiale. Același ochi atotvăzător a fost prezent și în cultura egipteană.

[COLOR=blue]Îmi puteți explica ce înseamnă acest ochi în concepția ortodoxa?[/COLOR]

Sunt sigur că mulți și-au pus aceasta întrebare. Las la alegerea dumneavoastră publicarea pe site a acestei întrebări și a răspunsului în funcție de faptul dacă produce sminteală sau nu.
În speranța unui răspuns,
Vă salută cu un deosibit respect și stimă
Dumi .


Dragă Dumi,
Am apelat la ajutorul unui profesor de la facultatea noastră de Teologie, pentru un răspuns cât mai competent. Ți-l redau alăturat: [COLOR=purple]"Ochiul în triunghi este un simbol creștin și semnifică atotprezență lui Dumnezeu[/COLOR] - [COLOR=purple]Sfânta Treime[/COLOR]. Francmasoneria l-a preluat din tradiția creștină, la fel cum a preluat și alte simboluri și chiar slujbe (Sfânta Euharistie, de exemplu) pe care le maimuțăresc. Francmasoneria trăiește, de fapt, dintr-un sincretism exacerbat (amestec de elemente mozaice, creștine, eretice ariene, deiste, panteiste, ateiste chiar etc.)."

Pentru o mai bună documentare în aceste probleme, dragă Dumi, îți recomand o carte pe care am citit-o și eu de curând și pe care o găsesc nu numai extrem de documentată și de clară, dar și plină de dragostea lui Hristos Cel în neobosită căutare și așteptare a oricărui suflet aflat în pericolul de piere în vâltoarea ispitelor acestei lumi! Este vorba de cartea lui Mihail Gavril, "Biserica. Sinagoga. Loja. Ispitirea din Karantania. Drumul Damascului. Disoluția masonică.", apărută la Editura "Puncte Cardinale", Sibiu, 2007.

Te rog să mă ierți pentru stilul telegrafic al răspunsului, dar viața mea este centrată cu totul pe alte coordonate ale războiului duhovnicesc. Mulțumesc lui Dumnezeu că are oamenii Lui în toate domeniile și că, împreună, ne pregătim să așteptăm cu nădejde Ziua cea de pe Urmă și Marea Întâlnire cu El!

Cu dragoste și respect,

Maica Siluana
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote