View Single Post
  #56  
Vechi 23.03.2011, 12:07:44
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La tara de exemplu, daca se intampla sa fie o iarna mai grea, animalele salbatice dau iama prin curtile oamenilor.

Daca devine un obicei, se organizeaza o vanatoare. Nimeni nu-si pune problema ca este "inuman" sa nu fii victima animalelor salbatice.

In schimb, se pare ca e foarte "uman" sa fii victima cainilor vagabonzi care nu-ti pun in pericol bunurile ci chiar viata, in mod direct.

As vrea sa stiu si eu cum s-a procedat in Occidentul mult-prea-milostiv cu viata animala (mai putin umana), exista tarcuri unde sute si mii de caini sunt hraniti timp de ani in sir?

Devine din ce in ce mai clar ca o coabitare este imposibila. Cainii isi marcheaza propriile teritorii si daca nu esti "de al casei" ci un trecator oarecare, risti cam mult sa treci prin anumite locuri care in definitiv sunt publice.
Din ce stiu eu, educatia privind animalele de companie este usor diferita in vest. Sumele pentru intretinere sunt destul de mari astfel ca numai cei chiar "impatimiti" accepta totusi sa tina un animal (eu candva voiam o pasare de prada si startul era undeva in jur de 5000 eur pentru documente si pentru amenajarea spatiului, plus vaccinurile si verificarile veterniare anuale in jur de 1200 eur).
Conduita pe strada a celor cu caini este stricta (lesa obligatorie, nu au voie in locurile unde se pot juca copii, etc etc). Sotul unei verisoare in cei 25 de ani de munca ca alectrician a ajuns si la un adapost de caini si a fost usor contrariat de ce a aflat acolo. Nu este departe de cele deja amenajate in Romania - cainii fiecare in cusca lui nu sunt scosi afara decat cand li se face curatenie. Nu sunt tinuti acolo pe perioada nedeterminata. In functie de diversi factori (rasa, cautare, varsta, sanatate, etc) se stabileste un interval de asteptare. Daca este depasit cainele va fi eutanasiat.
Nu am sursa oficiala, dar presupun ca ar trebui sa fie undeva si informataia asta.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote