View Single Post
  #5  
Vechi 12.04.2010, 09:59:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista doua versete care in aparenta se contrazic:

Ioan 5, 24
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.

2 Corinteni 5, 10
Pentru că noi toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.
Primul verset este clar : cei credinciosi nu se vor infatisa la judecata pentru a fi osanditi. Observa scopul judecatii lor in al doilea verset: "ca sa ia fiecare", deci vor fi judecati pentru a da fiecaruia resplata cuvenita pentru cele ce a lucrat pe pamant.

Deci credinciosii nu vor fi judecati pentru a stabili daca merg in iad sau in rai, ci pentru a li se stabili rasplata pentru lucrul si anevointa lor de pe pamant. E ca si cum li s-ar verifica ce au lucrat si li s-ar stabili plata la sfarsitul unei zile de munca.

"Și i-a zis stăpânul: Bine slugă bună, fiindcă întru puțin ai fost credincioasă, să ai stăpânire peste zece cetăți."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote