View Single Post
  #10  
Vechi 21.04.2009, 16:38:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost acum doi ani la Liteni. O familie pe care am remarcat-o în biserică pentru comportamentul lor foarte pios,având un fiu la teologie și altul la seminar,oameni care se comportau ca niște creștini autentici m-au invitat să merg cu ei la Boroaia și la Liteni.Auzisem cu mulți ani înainte despre acest preot (citisem în Formula As).
Seara când am ajuns după circa două ore de așteptare ne-am așezat la râd și o persoană laică întrebându-ne ce problemă avem ne-a dat niște bilețele (parcă erau bilețelele acelea de papagal din bâlci) pe care erau scrise diferite situații în care ai putea să fii.Aceste bilețele se plăteau cu l ron( Io.ooo ).După aceasta ne-am așezat cuminți la rând așteptând cu bilețelele în mână să vorbim cu "preotul Vrăjitorul"
Mi-a venit rândul.I-am întins bilețelele căci luasem mai multe.A oprit doar două.Eu am început să-i vorbesc folosind învățătura acumulată în biserică și din lecturi.S-a uitat la mine și a deschis cărticica pe care o avea în mână.Era o simplă carte de rugăciuni cu scrisul mărunt.Fără a se uita în ea a început să-mi spună că toate problemele mele se vor rezolva,să am credință în Dumnezeu,mi-a dat să fac acatistul Sf.Ciprian și Sfântul Acoperământ,mi-a spus să nu mă mai las influențată de acei care cred în farmece căci acestea nu se lipesc de omul credincios.
I-am dat pomelnicul scris de acasă și suma de bani care am dorit eu.
Nu m-am simțit deloc vinovată că am fost la acel preot care nu mi-a ghicit și nici nu mi-a spus ceva anapoda.
A doua zi în timp ce se făcea maslu cu moloftele Sf.Vasile de către mai mulți preoți am văzut mai mule persoane într-o parte a altarului cum li se puneau cununiiile pe cap și erau stropiți cu aghiasmă.
Vinovat nu este preotul care face anumite lucruri pe care poate nici nu le face ci acei "credincioși" care cred mai mult în puterea farmecelor decât în puterea rugăciunii și a tainelor bisericii.
Reply With Quote