View Single Post
  #9  
Vechi 23.01.2009, 11:41:06
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Doar in Ardeal exista acest obicei ?
Am deschis acest subiect pentru ca pe mine ma interesa sa aflu de ce trebuie sa purtam acele haine negre timp de 6, luni sau timp de un an de zile .La ce folosesc? , mie special la nimic, ma deprima de-a dreptul , nu este suficient ca :

...abia ce-ti mai trece durerea si plansul dupa cateva luni si tu ,trebuie sa porti acele haine negre in continuare ,care sa te apese si sa-ti aminteasca mereu sau parca-ti spun - ' NU AI VOIE SA RAZI ,NU AI VOIE SA TE SIMTI BINE PENTRU CA EU SUNT MORT/MOARTA deci nu mai ai voie sa te bucuri de viata daca eu am murit ' timp indelungat ..pana devii depresiv .
Ma iertati dar vreau sa ma edific odata , vad ca pareri sunt multe.. ca si oamenii. In schimb daca mi-ar prezenta cineva dovada concreta care ar spune ca asa a poruncit Dumnezeu .... nu as mai avea nici un comentariu de facut , nu as mai cracni .
Eu iti spun de ardeal pt ca eu sunt de aici si aici se pune mare accent, desi cred ca e exagerat dar multi se tem de gura lumii si de aceea poarta doar negru , din cate am aflat, traditia cu purtatul doliului atat de mult timp , este preluata de la comunitatea maghiara, foarte numeroasa in aceasta zona, tot de la ei s-a preluat "luminatia" aprinderea pe 1 noiemberie seara a zeci de lumanari pe mormantul celor dragi
eu cred ca perioada de doliu ar trebui sa fie de 40 de zile si nu mai mult, dupa aia se poate sa cazi in deznadezde, tot umbland in haine cernite
viata merge inainte chiar daca unul dintre noi nu mai este, moartea este o realitate a vietii noastre,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote