Subiect: pomelnicul
View Single Post
  #10  
Vechi 25.08.2007, 07:08:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Jenica, multumesc de sfat, am sa-l urmez asap.

Fratilor, m-ati bagat putin in ceata.... la noi la biserica se dau separat pomelnicele pentru cei vii si pentru cei morti.

Cel pentru VII are tiparit in centrul paginii, sus, un porumbel - Duhul Sfant, ca sa stie lumea ca acolo sa scrie pe cei vii. Iar cel pentru MORTI, are o cruce in susul paginii, si amandoua au cate un chenar frumos pe margine.

Eu pe amandoua scriu "Sf. Liturghie... " si pun data respectiva, cand se face slujba. Acuma, daca ma gandesc bine, poate ca nu e corect sa le spun la amandoua POMELNIC, dar ptr mine asta sunt de fapt, ca dupa ele pomeneste preotul numele/ crestinii la Sf. Liturghie.

ACATISTUL - pe cand eram in Romania am mers si eu, convinsa de o prietena, sa dau acatist la Biserica Sf. Anton(ie) din Bucuresti, in spatele Hanului lui Manuc. Acolo erau niste femei care scriau acatiste pentru cine dorea si nu prea stia cum sa scrie. La ele am vazut, dar si la prietena mea si la alte persoane, ca ACATISTUL in sine era ca o rugaciune, in care iti spuneai of-ul si cereai ajutorul lui Dumnezeu. Apoi, in josul paginii, se treceau si numele crestinilor care doreai sa fie ajutati prin respectiva rugaciune.
Reply With Quote