Subiect: Pentru Fumatori
View Single Post
  #8  
Vechi 09.10.2012, 18:59:59
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Am fumat si eu prin liceu si nu m-am lasat chiar usor dar mentionez asta mai mult pt a ma legitima ca facand parte din grupul-tinta al threadului :)). Nu prin prisma acelei experiente doresc sa postez mai ales ca eram f departe de a fi un „fumator inrait”. Lupta cu orice patima consider ca este esential aceeasi si in toata literatura parintilor pe care am parcurs-o nu am gasit nicaieri explicat un „mestesug duhovnicesc” precum cel al parintelui Porfirie. Imi pare ca a vorbit ca nimeni altul despre felul in care „nu trebuie sa te impotrivesti raului” si despre felul cum trebuie sa scapi de patima ignorand-o si fugind in bratele lui Hristos. Paginile in care scrie despre acestea pot fi gasite in cartea din linkul de mai jos intre p.227-264. Aceste pagini mi-au schimbat felul de a vedea nevointa si lupta cu patimile

http://ro.scribd.com/doc/25436527/Ne...ntele-Porfirie

p.s.: cei care vor incerca sa citeasca pot observa cum ca siteul arata doar 197 de pagini(sunt scanate cate doua) insa rasfoind documentul vor observa ca e toata cartea.
Da, foarte foarte foarte frumos. Chiar imi doream sa citesc ceva despre Parintele Porfire - Dumnezeu a fost milostiv si mi l-a scos in cale pe ucenicul sau, Arhimandritul Zaharia Zaharou si chiar imi doream sa gasesc ceva despre Parintele Porfirie.

Si sunt de acord cu calea iubirii - te poarta ca un fulg !

Iti multumesc din suflet pentru ca ai facut aceasta carte accesibila si sa nea dea inca un ajutor impotriva tuturor patimilor, nu doar a fumatului.

Asta incerc si eu sa fac, sa nu o iau prea in serios - cand am luat-o asa crancen, m-am impotrivit si mai rau ! Acu eu sper cu cat mai mult ajutor sa inaintam spre libertate
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote