View Single Post
  #13  
Vechi 08.01.2009, 17:57:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ai inteles gresit Cristi. Daca vor veni 5, 8, 18 sa ceara un sfat, eu o singura persoana recomand. Nu am comentat experienta ta. Am convingerea ca ai recomndat pe cine trebuie, insa, altfel stau lucrurile. Cand te duci la un duhovnic, doresti ca toate ocupatiile, rostirile, gandurile sa fie potrivite voii lui Dumnezeu. Daca persoana respectiva nu a alergat asa la un duhovnic, atunci nu trebuie sa ne mai miram de ce nu a fost multumit.
Da, draga Costel ai mare dreptate, numai ca vezi tu , foarte multi din cei ce au solicitat o "recomandare, sfat", au cam alergat de la un duhovnic la altul, din N motive, unul find oprirea de la Sf. Impartasanie, altii nu au inteles de ce trebui neaparat sa se tina post, si multe alte motive. Este riscant draga Costel a da sfat in alegerea unui duhovnic. Ca sa fiu mai explicit , a fost un caz cand cel indrumat a spus ca a fost trimis la recomandarea facuta de X de aici de pe forum, apoi sa apara nemultumirea lui Y fata si de duhovnic si de X de pe forum. Nu trebuie date nume, dar vazand o astfel de atitudine cel putin ciudata si tragand invatamintele situatiei respective, indemn la prudenta, pentru ca draga Costel, nu stii efectiv persoana careia ii dai sfatul. Aici este marele risc, plus ca fiecare ce va scrie aici , va recomanda o Biserica, un duhovnic. Apar la un moment dat , sa zicem, 5- 10 recomandari, fiecare sustinandu-si duhovnicul recomandat, aparand dezorientarea celui indrumat. La asta ma refeream in cele scrise de mine inainte. Este bine, deci a face o recomandare si de a da un sfat in acest sens, unei persoane cu adevarat cunoscute. Parerea mea personala, repet, personala, ca astfel de sfaturi pe net, au un risc, pe care este bine a-l evita.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote