View Single Post
  #17  
Vechi 09.01.2009, 17:36:47
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Cred ca in momentul cind cauti un duhovnic trebuie in primul rind sa te rogi sa ti-l GASEASCA Dumnezeu. Duhovnicul pe care ti-l alegi, trebuie sa aiba aceeasi chimie ca si a ta, adica sa se potriveasca perfect una cu alta. Nu vi s-a intimplat niciodata sa intilnesti o persoana care sa vezi ca se aseamana cu tine din multe pdv si totusi sa nu aiba acel ceva care sa te atraga? Asa si cu duhovnicul. Toti au facut teologia, toti spovedesc, toti dau sfaturi dar daca merg doi oameni la ac duhovnic cu ac problema le va raspunde diferit. Din proprie experienta va spun ca in urma cu multi ani, cind am fost nevoita sa imi schimb duhovnicul, nu credeam ca voi mai gasi pe cineva la fel. Uite ca am gasit un parinte minunat, care m-a indrumat mult mai bine poate, dar pt ca sa beneficiez de sfaturi si spovedanie trebuie sa fac un drum mai lung, dar asta nu conteaza. Important e ca eu nu l-as schimba pt. nimic in lume. Si acum unde vroiam sa ajung... am intilnit fff multe pers. care nu au fost multumite de sfaturile lui, spunind ca au simtit ca nu a inteles ce au vrut ele sa spuna, ca le-a dat raspunsuri "bune, lecate de biserica" dar ca nu a atins problema 100%. Sfatul meu , pe care l-am dat tuturor celor care m-au intrebat de un duhovnic a fost sa mearga la mai multe biserici, manastiri, sa vada mai multi preoti si chiar sa si vb. cu ei, si in momentul cind va vrea Dumnezeu sa il gaseasca le va spune ceva din adincul sufletului du-te ca acest o te va intelege cel mai bine.
Reply With Quote