View Single Post
  #3  
Vechi 14.03.2008, 15:09:49
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Rugaciunea Sfantului Efrem: Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapânire si al grairii in desert nu mi-l da mie. -si face o metanie, Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei daruieste-l mie robului tau. -face o metanie. Asa Doamne Imparate daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca bine esti cuvantat in vecii vecilor. Amin! -Si iarasi facem o metanie. (Din Ceaslov)
Eu am intalnit persoane care zic in loc de "Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapânire si al grairii in desert nu mi-l da mie." zic "departeaza-l de la mine". In felul asta intelegandu-se ca au acest duh si spera ca Domnul sa-l ia de la ei. Altfel, in prima varianta e ca si cand nu suntem atinsi de duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert. Cine ar putea spune ca nu e atins?! Eu una il am cu varf si indesat! :( Poate ca voi nu! Sper!

Elena
Reply With Quote