View Single Post
  #16  
Vechi 11.01.2009, 00:37:21
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultima parte a profetiei Sfantului Ipolit, papa al Romei si Sfintitului Mucenic Metodie al Patarelor, interpretata de monahul prodromit Zosima Pasacal in cartea sfintiei sale "Sfarsitul Omului":

[justify]
[SIZE=3]Am socotit să însemnăm aici pe toți împărații care vor fi de la căderea turcilor până la sfârșit. Scrie Sfântul Ipolit, papă al Romei, că dacă vor trece zece împărați ai romanilor (adică ai grecilor) va împărăți antihrist. Cel dintâi este cel pe care îl vor pune îngerii. Al doilea va fi rău, că va pune legi și dogme oamenilor: să curvească, cu slobozenie, cu rudele: tatăl cu fiica sa și feciorii cu maicile lor, frații cu surorile lor și verii cu verișoarele lor. Al treilea, are să înființeze închinarea de idoli. Al patrulea, va veni de la Arabia. Al cincilea de la Etiopia. Al șaselea de la Marea Neagră, și, cu cei patru feciori ai celui bun, se fac zece; iar antihrist va fi al unsprezecelea.[/SIZE]
[SIZE=3]Zice Proorocul pentru veacul de la sfârșit: [/SIZE]Se va scula pruncul cu sfadă asupra celor bătrâni; cel prost asupra celui învățat; sluga asupra stăpânului; vecinul asupra aproapelui; muierea asupra bărbatului și bărbatul asupra muierii [SIZE=3]. Că zice[/SIZE][SIZE=3]Proorocul: [/SIZE]Când veți vedea acestea toate făcându-se, vai! Că zilele izbândirii vin, și mânia lui Dumnezeu nu va zăbovi[SIZE=3].[/SIZE][SIZE=3]De la Proorocul Moisi: Și a zis Domnul: «Intoarce-voi[/SIZE]
[SIZE=3]fața Mea de la dânșii și voi arăta ce va fi lor în zilele cele de apoi, că neam îndărătnic este, fii la care nu este credință întru dânșii. Ei M-au întărâtat pe Mine întru cel ce nu este dumnezeu, mâniatu-M-au întru idolii săi, și Eu îi voi întărâta pe ei întru cel ce nu este neam, întru neamul cel neînțelegător îi voi urgisi pe ei. Că foc s-a aprins din mânia Mea, arde-va până la iadul cel mai de jos, mânca-va pământul și roadele lui, ardeva temeliile munților. Aduna-voi la ei rele și săgețile Mele voi sfârși întru dânșii. Se vor topi de foame și de mâncarea[/SIZE]
[SIZE=3]păsărilor și de gârbovire nevindecată. Dinți de fiare voi trimite asupra lor, cu mânia celor ce se târăsc pe pământ. Din afară îi va sfârși pe dânșii sabia și din cămări frica; tânărul cu fecioara, sugarul cu bătrânul ce stă lângă el. Am zis: îi voi risipi pe ei și voi face să înceteze dintre oameni pomenirea lor. Că neam ce și-a pierdut sfatul este și nu este întru dânșii știință. Au doar nu toate acestea s-au adunat la Mine și s-au pecetluit întru comorile Mele? In ziua izbândirii voi răsplăti; în vremea aceea va rătăci piciorul lor; că aproape este ziua pierii lor, și sunt de față cele gătite vouă (Deuteronomul 32, 20-26, 28 și 34-35).
[/justify][/SIZE]

Romeo
Reply With Quote