View Single Post
  #18  
Vechi 14.01.2009, 22:29:35
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=black][continuarea postului precedent][/COLOR]

[COLOR=#ff0000]CUVINTE DE LA PROOROCI SI APOSTOLI [II][/COLOR]


De la Proorocul Ieremia: "Și iată, Eu trimit pescari mulți, zice Domnul, care îi vor pescui pe ei și după aceea voi trimite mulți vânători care îi vor vâna pe ei, de pe tot muntele și de pe tot dealul și din crăpăturile pietrelor. Că ochii Mei sunt peste toate căile lor și nedreptățile lor nu s-au ascuns dinaintea ochilor Mei. Și voi răsplăti îndoit răutățile lor și păcatele lor, cu care au spurcat pământul Meu cu mortăciunile urâciunilor lor și cu fărădelegile lor, cu care au umplut moștenirea Mea"(16, 15-17).

Proorocul Ieremia: "Așa zice Domnul: "Iată, relele vin de la neam asupra neamului și învolburare mare iese de la marginea pământului". Și vor fi răniți de Domnul în ziua Domnului, de la marginea pământului și până la marginea pământului, nu se vor îngropa, în gunoi, pe fața pământului, vor fi"(25, 32-33).

Proorocul Ieremia:"Că urgia Domnului a ieșit mânioasă, ieșit-a urgie, hrănindu-se; peste cei necredincioși va veni. Nu se va întoarce urgia mâniei Domnului, până ce se va face și până ce se va așeza cugetul inimii Lui. În zilele cele de apoi veți cunoaște acestea (30, 19-20)".

Proorocul Ieremia: "Iată, popor vine de la miazănoapte, și neam mare, și împărați mulți se vor scula de la marginea pământului, care are arc și sabie; acesta este silnic, și nu îi va fi milă, glasul lui ca marea va suna, pe cai vor încăleca gătiți, ca focul spre război, asupra ta, fata Babilonului"(50, 41-42).

Proorocul Iezechiel: "Și vor scăpa cei ce vor fugi dintre ei, și vor fi în munți, ca niște porumbițe cercetătoare, și pe toți îi voi omorî, pe fiecare întru nedreptătățile sale. Toate mâinile se vor slăbănogi, și toate coapsele se vor spurca cu umezeală, și se vor încinge cu saci, și îi va acoperi pe ei spaima, și peste toată fața rușine și peste tot capul pleșuvire. Argintul lor se va lepăda în ulițe și aurul lor se va trece cu vederea. Aurul lor nu va putea să-i mântuiască pe ei în ziua mâniei Domnului. Sufletele lor nu se vor sătura și pântecele lor nu se va umple. Căci chin li s-au făcut nedreptățile lor"(7, 16-19).

Tâlcuire

Aceștia sunt cei care vor fugi de la fața lui antihrist prin munți și prin prăpăstii și se vor mântui cu multe lacrimi.

Proorocul Iezechiel: Că aceasta zice Domnul Dumnezeu către Tir: "Au, nu de glasul căderii tale, când vor geme răniții tăi, când se va scoate sabia în mijlocul tău, se vor clătina ostroavele?" Și se vor pogorî de pe scaunele lor toți stăpânitorii mării. Și vor lua mitrele de pe capetele lor și de îmbrăcămintea lor cea pestriță se vor dezbrăca; cu spaimă se vor înspăimânta, pe pământ vor zace și se vor teme de pierzarea lor și vor suspina asupra ta. Și vor începe a plânge pentru tine și îți vor zice: "Cum ai pierit și te-ai surpat în mare, cetatea cea lăudată, care ai fost tare tu și locuitorii tăi?" Și se vor teme ostroavele de ziua căderii tale și se vor tulbura os-troavele, în mare, de ieșirea ta. Că acestea zice Domnul Dumnezeu: "Când te voi pune pe tine, cetate pustiită, ca cetățile cele ce nu se locuiesc și voi aduce asupra ta adâncul și te va acoperi apă multă, atunci te voi pogorî cu cei ce se pogoară în groapă, la poporul de odinioară și te voi pune să locuiești în adâncurile pământului" (26, 5. 15-20).

Proorocul Iezechil: "Fost-a cuvântul Domnului către mine, zicând: Fiul omului! întărește fața ta spre Gog și spre pământul lui Magog, spre biruitorul căpeteniei lui Mesoh și Tovel și proorocește pentru dânsul și zi lui: Acestea zice Domnul Dumnezeu: Iată, Eu asupra ta, Gog, și asupra pământului lui Magog, biruitorul căpeteniei Mesohului și Tovelului. Te voi aduna pe tine și toată puterea ta, cai și călăreți îmbrăcați în platoșe toți, adunare multă, scuturi și coifuri și săbii. Gătește-te, gătește-te, pe tine însuți, tu și toată adunarea ta cea adunată cu tine, și vei fi Mie înainte-strajă. Din zile multe se va găti, în anii cei de pe urmă va veni, și va veni la pământul cel stricat de sabie, adunați din neamuri multe, în pământul lui Israil (adică al creștinilor), care s-a pustiit din toate părțile; și acesta dintru neamuri a ieșit și vor locui în pace toți. Și te vei sui ca ploaia și vei veni ca norul și vei acoperi pământul și vei fi tu și toți cei dimprejurul tău și neamuri multe cu tine. Pentru aceea proorocește fiul omului, și zi lui Gog: acestea zice Domnul: Oare, nu în ziua aceea, când va locui poporul Meu, Israil, în pace (adică creștinii), te vei ridica? Și vei veni de la locul tău, de la marginea miezului nopții și neamuri multe cu tine, adunare mare și putere multă. Și te vei sui asupra poporului Meu Israil, ca un nor, să acoperi pământul, în zilele cele de pe urmă. Și te voi aduce în pământul Meu, ca să cunoască toate neamurile când mă voi sfinți Eu, intru tine, înaintea lor. Și va fi ziua aceea, ziua în care va veni Gog asupra pământului lui Israil, zice Domnul Dumnezeu: "Sui-se-va mânia Mea. Și, în râvna Mea, cu focul mâniei Mele am grăit, că va fi în ziua aceea cu-tremur mare pe pământul lui Israil." Și se vor clătina de fața Domnului peștii mării și păsările cerului și fiarele câmpului și toate jivinele, cele ce se târăsc pe pământ și toți oamenii, cei de pe fața pământului, și se vor sparge munții, și se vor afunda văile, și tot zidul de pe pământ se va surpa. Sabia omului va fi asupra fratelui său. Și-l voi judeca pe el cu moarte și cu sânge și cu ploaie înecătoare și cu pietre de grindină și foc, și piatră pucioasă voi ploua peste el și peste toți cei ce sunt cu el, și peste neamuri multe, care sunt cu el. Și Mă voi slăvi și Mă voi sfinți și Mă voi face cunoscut înaintea a multe neamuri și vor cunoaște că Eu sunt Domnul" (38, 1-9, 14-16 și 18-23).

Proorocul Iezechiel: "Și tu, fiul omului, proorocește asupra lui Gog și zi: Acestea zice Domnul: "Iată, Eu sunt asupra ta Gog, căpetenia lui Mesoh și Tovel. Te voi aduna pe tine, și te voi povățui pe tine, și te voi sui pe tine de la marginea miezului nopții și te voi aduce pe munții lui Israil. Și voi pierde arcul tău din mâna ta cea stângă, și săgețile tale din mâna ta cea dreaptă. Te voi surpa peste munții lui Israil și vei cădea tu și toți cei dimprejurul tău și neamurile cele ce sunt cu tine, da-sevor la mulțime de păsări și la toate zburătoarele și la toate fiarele câm-pului, te-am dat pe tine, să te mănânce. Pe fața câmpului vei cădea, că Eu am grăit,» zice Domnul Dumnezeu. "Voi trimite foc peste Magog și vor locui ostroavele în pace și vor cunoaște că Eu sunt Domnul. Și numele Meu Cel Sfânt se va cunoaște în mijlocul poporului Meu Israil și nu se va mai spurca numele Meu cel Sfânt și vor cunoaște toate neamurile că Eu sunt Domnul Cel Sfânt în Israil.» Iată, vine și vei cunoaște că va fi precum zice Domnul: "Aceasta este ziua în care am grăit. Și vor ieși cei ce locuiesc în cetățile lui Israil și vor arde armele și pavezele și sulițele și arcurile și săgețile și toiegele de mâini și lăncile și vor ațâța cu ele foc timp de șapte ani. Și nu vor lua lemne din câmp, nici nu vor tăia din dumbravă, ci armele le vor arde cu foc și vor prăda pe cei ce i-au prădat pe ei și vor jefui pe cei ce i-au jefuit pe ei", zice Domnul. "În ziua aceea, da-voi lui Gog loc numit mormânt în Israil, îngropare celor ce au venit la mare și vor zidi împrejur gura văii. Și vor îngro-pa acolo pe Gog și toată mulțimea lui, și se va chema atunci îngroparea lui Gog. Și îi vor îngropa pe ei casa lui Israil, ca să se cu-rățească pământul în luna a șaptea, și-i va îngropa pe ei tot poporul pământului și va fi lor numită ziua în care M-am slăvit. "Așa zice Domnul: "Și vor trimite oameni, care vor umbla prin tot pământul și vor căuta ca să îngroape pe cei rămași pe fața pământului, ca să-l curățească pe el; după luna a șaptea vor cerca. Și tot cel ce va umbla pe pământ și va vedea os de om, va pune semn lângă el, până când îl vor îngropa groparii, în cimitirul lui Gog, că și numele cetății se va chema cimitir; și se va curați pământul." Și tu, fiul omului, acestea zice Domnul Dumnezeu : "Grăiește către toată pasărea zburătoare și către toate fiarele câmpului: Adunați-vă și veniți, aduna-ți-vă din toate laturile dimprejur la jertfa Mea cea mare, pe care am jertfit-o vouă în munții lui Israil, și veți mânca carne și veți bea sânge. Cărnurile uriașilor veți mânca și sângele domnilor pământului veți bea, berbeci și țapi și viței, toți grași. Și veți mânca grăsime de vă veți sătura, și veți bea sânge de vă veți îmbăta, din jertfa Mea pe care am înjunghiat-o vouă. Și vă veți sătura din masa Mea, de cal și de călăreț, de uriaș și de tot bărbatul război-nic", zice Domnul. "Și voi da slava Mea întru voi și vor vedea toate neamurile judecata pe care am făcut-o și mâna Mea pe care am adus-o peste ei"(39, 1-21).

Tâlcuire
Acestea toate, câte le zice Proorocul, sunt pentru chinezi. Și îi va pierde Domnul cu grindină de piatră, precum în vremea lui Isus Navi, când au intrat în pământul făgăduinței și se băteau cu cei de alt neam, și câți au rămas vii de la bătaie i-a pierdut Domnul cu piatră, așa va face Domnul și chinezilor, când vor veni în pământul crești-nilor, în vremurile cele mai de pe urmă.


Romeo

[va urma]
Reply With Quote