View Single Post
  #9  
Vechi 13.11.2010, 01:05:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

daniil96: Ba da, v-ati dat seama perfect, tocmai de aceea ati taiat imaginea chiar sub crucea de pe biserica.

In ce priveste simbolul care va deranjeaza:

Nu stiu daca e neaparat un simbol, sau un simplu motiv decorativ; ar trebui sa-i intrebati pe arhitecti; dar daca e un simbol, mie mi se pare ca trei forme geometrice perfect intrepatrunse, pe un lacas de cult crestin, nu pot simboliza decat Treimea.

In ce priveste interpretarea dumneavoastra cu Baphomet, imi aduce aminte de un banc:

"Invatatoarea, la scoala, spune elevilor:
- Azi vom face un exercitiu de imaginatie si creativitate; eu o sa fac un gest, apoi fiecare elev o sa-mi spuna la ce il duce cu gandul gestul meu.

Dupa care invatatoarea scoate din buzunar o batista si o flutura; apoi incepe sa-i intrebe pe elevi la ce i-a dus cu gandul gestul ei.

Elevul Ionescu - "Batista alba m-a dus cu gandul la despartire, la un gest de adio..." - Bine, zice invatatoarea;

Elevul Popescu - "Batista alba m-a dus cu gandul la nostalgie, la amintiri" - Frumos, spune invatatoarea;

Elevul Bula: "Pe mine m-a facut sa ma gandesc la sex". Invatatoarea: "Nesimtitule, prost-crescutule, incultule, obsedatule, iesi afara !!!!"

La care Bula, inocent: "Doamna invatatoare, degeaba va suparati, mie puteti sa-mi fluturati si un tramvai, ca tot la sex ma gandesc..."

Asa si dumneavoastra cu Baphomet. Poate omul sa va arate si o biserica......

Last edited by Erethorn; 13.11.2010 at 01:26:39.
Reply With Quote