View Single Post
  #11  
Vechi 11.01.2024, 10:37:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Dragul Domnului Iisus, si al meu dar asta nu conteza,

pai Teodosie si unii calugari uUultra ”canonisti” se afla in gresala pe tema fumatorilor, betivilor, a femeii la ciclu
Domnule Înalt Prea Sfințitul Teodosie, drept învață cuvântul adevărului, nu face treaba asta ca să producă știri sau din vreo extravaganță cum îl acuzau realizatorii digi24, e un om care vorbește deschis, natural, direct cu credinciosul care-l poate provoca cu întrebări șerpești sub masca anonimatului.
Chiar mă bucur că există emisiunea Cuvântul Ierarhului,

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Toti pacatosii au dreptul la a lua apa sfintita si de a se impartasi zilnic cu ea chiar daca se afla la ciclu si au dreptul de a fi binecuvantati...
Nu ne putem juca cu apa sfințită, se ia cu pregătire, părintele Cleopa spunea că țigara e tămâia satanei, plus că fumătorul scuipă.

Am văzut în Grecia ce relata Danion Vasile că fumătorii se împărtășeau fără nicio mustrare de conștiință și mulți au făcut cancer de plămâni, chiar nu e amuzant.

Iar dacă există rugăciuni speciale pt primire a femeii după perioada de lăuzie, e clar că Biserica a lăsat cu o rațiune învățătura legată de ferirea de a atinge lucruri sfințite în perioada lunară.


Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci oricat ar fi unii de mari ierarhi si de mari duhovnici ai neamului si de mari calugari, nu pot sa mint pentru ei ci dau dreptate, cred, asa ca Vasile Banescu si Patriarhia si ca Dumnezeu, caci El are dreptate.
ÎPS Teodosie își face datoria și spune adevărul, cine are urechi de auzit să audă, e un păstor de suflete care va da socoteală în fața lui Dumnezeu pt cum a păstorit enoriașii, pe când Sile Bănescu e doar un băgător de seamă, un părereolog și un gargaragiu care-și creează o falsă biografie de om fin, din lumea bună a Bucureștiului vechi.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 11.01.2024 at 11:06:07.
Reply With Quote