View Single Post
  #1236  
Vechi 08.10.2009, 09:43:06
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=peetor;171857]
De la tine personal nu am auzit nimic al tau.Zi-mi si tu ceva de la tine/QUOTE]

Din biserica adventista am copiat maniera de abordare a Sfintei Scripturi. Multe dintre teoriile pe care le sustin, le-am descoperit doar cu ajutorul lui Dumnezeu (obisnuiesc sa ma rog inainte de a cerceta Sfanta Scriptura). Merg pe ideea ca Biblia se explica cu Biblia.

Vrei sa auzi ceva al meu? Sa fac si eu afirmatii originale, asa cum ai facut tu ("locuinta mortilor nu mai exista", "evreii puteau zeifica trupul unui mort", etc).? Sau sa inventez ceva despre tine si confesiunea ta religioasa? Nu pot.

Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Iti mai aduc totusi inca un verset Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide SUFLETUL; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si SUFLETUL si trupul in gheena.

Te-am intrebat doar ce sa caute sufletul in gheena,daca el trebuie sa moara odata cu terminarea vietii?

.
Trebuie sa recunosc ca versetul acesta nu stiu sa-l explic (pot doar bolborosi niste ipoteze). Din Sfanta Scriptura am de invatat si de descoperit toata viata.

Totusi, se obserava ca , in final trupul si sufletul merg in acelasi loc (in gheena). Deci, au aceeasi "soarta". Acum ce facem? Spunem ca si trupul este nemuritor? Sau acceptam ideea ca gheena este reprezinta "moartea a doua" si omul cu pacate neiertate moare definitiv? "Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa 20:14)