View Single Post
  #7  
Vechi 28.11.2009, 22:19:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi este neclara aceasta diferenta.
Inteleg ca lumea merge la spovedanie numai pentru a-si marturisi pacate.
Si multi spun, m-am spovedit si m-am usurat.
Inseamna ca numai pacatele te apasa in suflet? Dar daca ai alte probleme si nelamuriri care nu sunt neaparat pacate?
Adica eu nu pot sa merg la spovedanie si sa fac selectie. De unele ma usurez, pe celelalte le tin mai departe.
Mi se pare ca aceasta diferenta nu ajuta prea mult.
Ai fost iertat, te-ai usurat, dar sufletul tot inlacrimat si derutat este.
Cu duhovnicul nici nu tre sa fie un formular de discutie sau vreun sablon pe care sa il urmezi cand discuti cu el! Te duci la el exact ca la HRISTOS!!! Te rogi inainte sa intri la el, ca Dumnezeu sa iti spuna prin gura lui, tot ceea ce tu ai nevoie sa faci sa iti afli raspunsurile la probleme si necazuri sufletesti sau trupesti!
Te duci ca la Hristos, ii spui TOT CE SIMTI, tot ce ai gresit, tot ce te nelinisteste, tot ce nu intelegi, tot ce vrei sa afli... ABSOLUT TOT!!! Dar cu sinceritate si smerenie!!!
Te duci cu dorinta de indreptare, ca Ii lasi lui Hristos pe umeri povara pacatelor tale, pe care El le duce din nou pe Golgota! le spala prin Jertfa Sa din nou, iar prin primirea Sf.Euharistii capeti UNIREA CU EL!!!
La aste trebuie sa ajungem mereu. Asta trebuie sa cautam sa avem, sa ne UNIM cu Hristos si sa cautam sa nu Il mai scoatem din noi prin pacate sau greselute care ne duc la indepartarea de El! atat timp cat ne mustra constiinta inseamna ca acolo am gresit!!!
Spovedania insasi este o discutie/convorbire cu Hristos, prin Duhovnic! El este Urechea lui Hristos dar si Gura Lui!!! ACESTA este Duhovnicul!!!
Numai Bucurii!!!
__________________
Reply With Quote