View Single Post
  #24  
Vechi 03.12.2012, 11:01:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
PS:Cineva ma intrebasem mai demult si imi cer scuze ca nu am apucat sa raspund,cum anume ar putea suplimenta proteina animala in perioadele de post...personal imi iau proteina din urmatoarele alimente:

-caju,migdale,nuci (lasate in apa de seara pana dimineata sunt mult mai usor digerabile si au un gust mult mai bun),seminte (de preferat fara sare si prajite prea mult sau chiar deloc),fistic;
-naut,linte,fasole,mazare,grau (recomand si germenii de grau,linte,schinduf,mazare etc),mei,hrisca,ovaz,quinoa ;
-ciuperci ,brocoli,conopida,spanac,sparanghel ;
-spirulina (de preferat pudra si nu pastile,o gasiti in reteaua magazinelor Paradisul Verde),se spune despre aceasta alga si chlorella ca sunt alimente totale si au foarte multe beneficii pentru sanatate.Puteti citi aici mai multe despre ele: http://bucuriebunastarehrisca.blogsp...tati-doze.html .
Aș adăuga amaranthul pe care noi îl gătim împreună cu quinoa și ciuperci. E tot din America de Sud, ca și quinoa, iar dacă nu mă înșel are calități mai generoase.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote