View Single Post
  #7  
Vechi 04.09.2008, 13:07:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hmmm, referitor la imobilul in valoare de 20.000 euro ipotecat la o banca oarecare pentru plata [supra]taxei de succesiune de 30% [adica 6.000 euro], am cam reusit sa inteleg de ce se spunea in articolul "CONFISCAREA PROPRIETATII PRIN TAXE", citat la primul meu mesaj din acest topic, ca de fapt nu platim o taxa de 30%, ci undeva pe la 69%. Smecheria bancherilor e urmatoarea: "buuun, tu imi dai imobilul in ipoteca, eu iti dau cei 6.000 euro pentru plata la stat a taxei de succesiune, tu apoi trebuie sa imi returnezi acesti 6.000 euro, plus ceva dobanzi si comisioane ascunse [secrete] bancii", adica un procent de 30% [cei 6.000 euro dati la stat] + 6.000 euro [returnati la banca in contul imprumutului] = 60% din valoarea de piata a imobilului mostenit.
Plus un procent din cei 6.000 de euro [imprumutul pe care ti l-a dat banca contra imobilului pe care fraierul de tine l-ai ipotecat bancii pentru plata [supra]taxei de succesiune] drept dobanda si comisioane secrete pentru banca, procentul initial de 60% se va duce pe undeva la aproape 70% din valoarea de piata a acelui imobil. Iata modul fraudulos, in care statul a conceput in favoarea bancherilor [camatarilor, in fapt...] legea pentru plata suprataxei de succesiune. Caci e dificil sa dai 6.000 de euro la stat, inca 6.000 de euro la banca + cam 1.000-1.500 de euro dobanzi si comisioane = 13.000 pana in 13.500 de euro.
Iar raportat la valoarea de piata de 20.000 de euro a imobilului, asta inseamna un procent de 65% pana la 67,5%, foarte apropiat de procentul de 69% propus de autorul articolului mai sus-mentionat. Ceea ce, de cele mai multe ori, datorita lipsei puterii financiare a celor mai multi dintre noi, ca vom ceda imobilul ipotecat bancii, pentru un pret ridicol, 6.000 de euro + 1.500 euro = 7.500 euro, adica un procent de 37,5% din valoarea reala de piata a imobilului.
Adica, ati fost jecmaniti cu acte in regula de un bancher [citeste, frate sau sora, CAMATAR], caci cartea noastra sfanta, BIBLIA, interzice luarea oricarui fel de dobanda pentru un imprumut, chiar daca teoria economica [inventata de oameni precum ADAM SMITH, DAVID RICARDO, etc, etc] spune ca incasarea dobanzii este ceva etic, adica pretul platit de imprumutat pentru ca l-a lipsit pe imprumutator o vreme de resursele financiare pe care acesta din urma le detinea.

Doamne, ajuta!

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiestema pe mine pacatosul!
Reply With Quote