View Single Post
  #3  
Vechi 12.01.2009, 20:48:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am citit ca atat preotul, cat si diaconul trebuie sa citeasca Evanghelia cu fata catre cei prezenti in Biserica. La Biserica in care eu sunt prezent, preotul citeste Evanghelia cu fata catre popor, insa, atunci cand se citeste de catre diacon, el o face cu fata catre sfantul altar. Astept comentarii intemeiate de la cei care stapanesc mai bine - Liturgica.

Sincer la cate liturghii am participat niciodata nu am vazut ca diaconul sa citeasca Evanghelia cu fata catre iconostat, la biserica unde merg eu am avut timp de 3 ani si diacon la slujbe, la inceput citea de la amvonul care exista in biserica noastra, ce-i drept in putine biserici am vazut astfel de amvoane, apoi citea din mijlocul bisericii cam de sub policandru, punand Evanghelia pe un suport in forma de carte deschisa,
Cred caobiceiul depinde de zone
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote