View Single Post
  #6  
Vechi 01.06.2023, 09:13:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@MihneaPeter, eu nu pot sa cinstesc pe cineva care creează certuri. Un preot adevarat nu dezbină, ci apropie lumea de Dumnezeu, în felul acesta el a îndepărtat si mai multă lume de biserică (iar o parte din crestini ortodoxi intorc spatele lui, pentru cine intelege asta). Si in plus el nu este judecator, doar Iisus Hristos e Judecator.

De pe Facebook-ul lui: "Sfântul Paisie Aghioritul spunea să avem grijă de animale cu iubire, că ele nu au un alt Rai, decât numai aici, după cum se comportă omul cu ele."
Eu știu de părintele Matei de prin 2010, în 2015 a fost treaba cu Sinodul cretan cu interdicția, până atunci mai conferențiase la Tomis, declarația cu avortul care e o comparație grea am mai auzit-o la alt preot român provita cu vechime, de acolo a preluat-o presa i-o atribuie doar lui.
Evident că scopul era să se sublinieze gravitatea uciderii celor fără botez, că au o apărare și mai mică decât cei cu botez, nu să se încurajeze.

La animale de companie, am urmărit recenzia lui la cartea lui Mihai Neamțu Eros Logos Agape în acel context, spunea părintele că aici în Anglia lumea e cu animalele, deci din start se referea la Anglia unde majoritar e o populație care poate nu mai crede deloc, nu știu o fi fost în Anglia, nu a zis de Grecia sau România.

Putem lua selectiv de la fiecare, de exemplu pr Matei spunea bine de credințe orientale, nu trebuie nici să ne implicăm între certuri preoțești.

Din ce observ numărul celor care comentează pe diferite teme va fi din ce în ce mai mic, omul e învățat să se auto-restrângă de la locul de muncă, într-un fel e bine că nu dă drumul la gură nechibzuit, în altfel nu va mai putea învăța pe alții sau se limitează și capacitatea de creație, gândirea liberă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote