View Single Post
  #1027  
Vechi 25.11.2013, 02:23:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Antiecumenism, iata de fapt ce a zis Bill Gates iar tu si alti conspirationisti ati scos din context

http://skeptimommy.hubpages.com/hub/...-Your-Children
Sau pe scurt, ca geniul nostru antivaccinist nu cred ca pricepe engleza: cu cat oamenii au un trai mai bun, adica, mortalitate infantila mai mica, servicii medicale mai bune, servicii sociale, cu atat fac mai putini copii.
Altfel, fac cat mai multi pentru ca stiu ca vor supravietui foarte putini.
Ca sa nu mai vorbim de cazurile in care pur si simplu e nevoie de mana de munca si suport la batranete.

De altfel "geniul" nostru ar fi putut afla asta citind "cutremuratorul" NATIONAL SECURITY MEMORANDUM 200 din 1974 despre care a postat aici balivernele culese de pe canalele lui de dezinformare, si despre care l-am interpelat deja, fara raspuns, logic:

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte interesant.
Acum spune-mi si mie, daca te-ai obosit sa citesti documentul in cauza, unde scrie despre vaccinare sau imbolnavire (intentionata?).

Eu am dat o cautare dupa "vaccination" sau "immunization" si nu am gasit nimic.
Si mai ales cum realizeaza vaccinarea reducerea populatiei

Sa vad unde ai gasit tu, desi nu ar fi nici prima nici ultima data cand dai copy/paste ca papagalul.
Deci ce zice documentul (nu aburelile conspirationiste):

13. If significant progress can be made in slowing population growth, the positive impact owth of GNP and per capita income will be significant. Moreover, economic and social progreess will probably contribute further to the decline in fertility rates.
14
High birth rates appear to stem primarily from:
a. inadequate information about and availability of means of fertility control;
b. inadequate motivation for reduced numbers of children combined with motivation
for many children resulting from still high infant and child mortality and need for
support in old age


http://pdf.usaid.gov/pdf_docs/PCAAB500.pdf

Chestia asta se poate vedea chiar la noi, in momentul in care taranul s-a mutat la oras, i s-a taiat deja cheful de facut copii, pentru ca avea deja un venit sigur, o pensie la fel, asistenta medicala, etc.
Motivatia pentru copii ca ajutor la batranete s-a diminuat drastic.

Paradoxal este ca nici nu trebuie sa traiasca foaaaarte bine (in stil Occidental) ca sa inchida robinetul la copii, cum se traia pe vremea lui Ceausescu sau chiar si anii de dupa, a fost suficient pentru o scadere masiva a natalitatii.

Dar ce le-a scapat a fost aceea ca cineva trebuia sa le plateasca pensiile, oameni, urmasii lor mai exact, nu cum se isteriza o tanti pe aici "noi am muncit pentru Stat, nu ne intereseaza de unde, Statul sa faca rost de bani pentru pensiile noastre" pentru ca Statul nu face minuni ca Moise se scoata bani din piatra seaca (adica un angajat nu poate sustine 3 pensionari sau cat o mai fi acum raportul) ba mai mult, iti si baga mana in buzunar, prioritar pentru bunastarea protipendandei politice.

Diavolul e destept, doar crestinii de suprafata sunt prosti si prostiti tare usor de numitul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.11.2013 at 02:41:03.
Reply With Quote