View Single Post
  #10  
Vechi 22.07.2012, 23:06:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mie imi plac mult pildele acestea.
Eu n-am inteles ca pentru credinta unora, este ajutat alt om.
Poate ca acei oameni, de ex. sutasul, nu are asa credinta si nu stiu daca Dumnezeu o cantareste in acel moment.
Ci eu cred ca e vorba de fapta buna de a ajuta pe un semen aflat in nevoie.
Asta este credinta pe care o rasplateste Dumnezeu.

Acum nu stiu daca ii ajuta pe altii chiar indiferent de credinta lor si de ce fac.
Salut Sophia,

Poate că pericopa de la Luca 7 te va lămuri mai bine asupra credinței sutașului:

1. Și după ce a sfârșit toate aceste cuvinte ale Sale în auzul poporului, a intrat în Capernaum.
2. Iar sluga unui sutaș, care era la el în cinste, fiind bolnavă era să moară.
3. Și auzind despre Iisus, a trimis la El bătrâni ai iudeilor, rugându-L să vină și să vindece pe sluga lui.
4. Iar ei, venind la Iisus, L-au rugat stăruitor, zicând: Vrednic este să-i faci lui aceasta,
5. Căci iubește neamul nostru și el ne-a zidit sinagoga.
6. Iar Iisus mergea cu ei. Și nefiind El acum departe de casă, a trimis la El prieteni, zicându-I: Doamne, nu Te osteni, că nu sunt vrednic ca să intri sub acoperământul meu.
7. De aceea nici pe mine nu m-am socotit vrednic să vin la Tine. Ci spune cu cuvântul și se va vindeca sluga mea.
8. Căci și eu sunt om pus sub stăpânire, având sub mine ostași, și zic acestuia: Du-te, și se duce, și altuia: Vino, și vine, și slugii mele: Fă aceasta, și face.
9. Iar Iisus, auzind acestea, S-a minunat de el și, întorcându-Se, a zis mulțimii care venea după El: Zic vouă că nici în Israel n-am aflat atâta credință;
10. Și întorcându-se cei trimiși acasă, au găsit sluga sănătoasă.

Sutașul avea atîta credință încît era încredințat că Cel ce stătea în fața lui este Domnul care are stăpînire asupra naturii, asupra duhurilor, asupra vieții și a morții. De aceea le spune Hristos ucenicilor că nici la evrei nu este vreun om cu atîta credință ca a romanului.

Da, e limpede că respectivul a vrut să facă o faptă bună, căci era om bun. Cine dintre stăpîni bate atîta cale ca să încerce să vindece o slugă sau un subaltern? Prea puțini. Dar aici se vorbește despre credința vie, puternică și lucrătoare, care-L uimește pînă și pe Dumnezeu de se cutremură și munții cîteodată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote