View Single Post
  #6  
Vechi 15.09.2009, 01:43:48
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit

Pt. Stefan, mai multe informatii despre bisericuta respectiva, la urmatoarele link-uri:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...i-prigonirilor
http://www.danionvasile.ro/blog/2007...-prigonirilor/
www.trilulilu.ro/georeby/f7797365159078

"Sfanta Teodora din Peloponez si roadele rabdarii prigonirilor"
"Din Sinaxarul sfintei aflam ca Sfanta Teodora a intrat intr-o manastire de calugari, infatisandu-se drept barbat.[...] Odata, fiind vreme de foamete, cand sfanta - "parintele Teodor" - s-a dus sa faca rost de hrana pentru obste, a ramas peste noapte in casa unor crestini. Cand, mai tarziu, s-a aflat ca fata gazdei ramasese insarcinata - avand un copil din flori, toti au vrut sa afle cine e vinovatul. Si fata a dat vina pe parintele Teodor. Parintele Teodor a fost condamnat la moarte - aceasta fiind atunci pedeapsa prevazuta de lege pentru pacatul respectiv. Sfintei i-ar fi fost usor sa se dezvinovateasca, convingandu-i pe ceilalti ca este femeie. Dar s-a gandit ca astfel ar fi smintit lumea: ce sa caute o femeie intr-o manastire de calugari? Daca s-ar fi aparat, ar fi scapat de pedeapsa, dar poate ca altii s-ar fi indepartat de credinta in Hristos, smintindu-se. Sfanta a primit moarte muceniceasca. Dar, inainte de a muri, s-a rugat: "Ia-mi, Doamne, sufletul si iarta-i pe acuzatorii mei. Te implor, cu voia Ta, sa faci din trupul meu biserica, din sangele meu rau si din parul meu copaci". Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea. La locul de mucenicie a izvorat in chip minunat un izvor. Iar la bisericuta ridicata in cinstea ei s-a intamplat o alta minune: pe acoperisul bisericii au crescut, in mod inexplicabil, 17 copaci, dintre care unii sunt foarte inalti si au o grosime de un metru. Totusi, desi acoperisul bisericutei e subtire, rezista. Cu toate ca radacinile copacilor nu au trecut prin tavan in interiorul bisericii. Oamenii de stiinta care au cercetat cazul isi marturisesc neputinta de a explica cum cresc copacii pe un acoperis subtire fara sa se prabuseasca biserica..."
Reply With Quote