View Single Post
  #8  
Vechi 01.06.2012, 10:44:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iezechiel 4, 9

"Ia-ți grâu și orz, bob și linte, mei și orzoaică, toarnă-le într-un vas și-ți fă din ele atâtea pâini..."

Rețetă:

• 1/2 cana de faina de orz
• 1/4 cana faina de boabe de fasoale sau bob
• 1/4 cana faina de mei
• 1 cana faina de greu Spelta
• 1/2 cana faina de linte
• 1/4 cana ulei de masline extravirgin presat la rece
• 1 lingura de sare
• 1 lingura de maia
În vremurile biblice pîinea se obținea dintr-un grîu special, nehibridat, denumit SPELTA. Acest grîu a început să fie din nou cultivat astăzi, găsindu-se în magazinele cu alimente naturale.

În acele vremuri nu se utiliza drojdia de panificație, ci maiaua păstrată de la prepararea anterioară a pîinii sau obținută din suc de struguri sau suc de mere proaspete.

Se amestecau toate ingredientele, se adăuga ulei de măsline, apă și se lăsa la dospit. Se porționa în forme rotunde și se cocea în cuptoare, pînă ce pîinea căpăta culoarea aurie-brună.

Am putea considera că PÎINEA BIBLICĂ este etalonul pentru acest aliment vital, față de care ar trebui să comparăm toate celelalte alimente denumite pîine și care, atît din punct de vedere al ingredientelor, cît și din punct de vedere al tehnologiei, sînt atît de diferite astăzi. Tehnologia biblică de fabricare a pîinii era polifazială, durînd cel puțin 24 de ore față de cîteva ore astăzi.

Analizînd compoziția pîinii biblice, vom constata că ingredientele asigură un echilibru în nutrienți, oferind proteine complementare leguminoase - cereale cu valoare biologică foarte mare (apropiată de a cărnii), vitamine și minerale din belșug, fibre alimentare și fitosteroli prețioase pentru sănătatea inimii și colonului, glucide complexe (încărcătură glicemică scăzută) care eliberează energie constant (necesară creierului și mușchilor) fără a afecta funcția pacreasului, izoflavone pentru echilibrul hormonal, grăsimi sănătoase din măsline. Densitatea energetică a acestei pîini era moderată. Conservabilitatea pîinii era foarte ridicată, de peste o săptămînă, fără a se utiliza E-uri, datorită microorganismelor din maiaua naturală. Microorganismele din maia produceau conservanți naturali și, de asemenea, o bogăție de arome naturale, caracteristice pîinii autentice. Enzimele generate de microorganismele maielei contribuiau din plin la digerabilitatea acelei pîini, care era foarte ridicată. Iată cum pîinea biblică, adevărata pîine, era cu adevărat un aliment complet, hrănitor, dătător de vitalitate, savuros, nepoluat de chimicale, E-uri, antibiotice etc; era în adevăratul sens "PÎINEA NOASTRĂ CEA DE TOATE ZILELE".

Mai trebuie adăugat și faptul că datorită compoziției sale, a cerealelor și leguminoaselor folosite la producerea ei, PÎINEA BIBLICĂ se pare că era mai puțin alergenă ca pîinea actuală, glutenul din grîul spelta și orz declanșînd mult mai rar intoleranța la gluten și maladia celiacă, care astăzi este din ce în ce mai răspîndită (maladia celiacă crește starea de morbiditate a populației moderne).

Fragment extras din cartea "Și noi ce mai mîncăm" scrisă de prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi (volumul 1, la paginile 75 - 78)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote