View Single Post
  #9  
Vechi 05.07.2012, 12:15:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
"Pâinea pustnicească este un aliment întâlnit mai ales în viața pustnicilor din vechime, de la care această pâine își trage și numele. Numită uneori și "pâine harică", fapt care i-a facut pe unii să se pronunțe prea repede împotriva ei, această pâine este numai un aliment pustnicesc, aducător de mult folos celor care se nevoiesc în liniște și rugăciune. Pâinea pustnicească nu înlocuiește Sfintele Taine și anafura, ci constituie numai baza unui regim alimentar sănătos, întalnit mai ales în viața pustnicilor.

Potrivit cuviosului Ghelasie de la Frăsinei, "pâinea pusnicească are toata hrana". In același sens, Sfântul Grigorie Sinaitul spune: "Nu întăresc trupul celelalte mâncăruri, cât îl întărește împărtășirea de pâine și apa.” In continuare, isihastul de la Frăsinei, spune: "Sfântul Antonie cel Mare mânca o astfel de pâine și a trăit peste o sută de ani. Mulți pustnici, ajungând să folosească pâinea coaptă, s-au îmbolnăvit, făcând carențe de hrănire. Această pâine aduce o ameliorare îndeosebi în bolile psihice și în potolirea patimilor. Indeosebi în specificul tradiției carpatine este folosită această pâine pustnicească, deodată cu gestul iconic al închinării (rugăciunea)." - extras din "Rețetele Medicinii Isihaste"
Încet-încet ajungem să înțelegem că cel mai potrivit mod de alimentație este cel vegetarian numai cu crudități. Trebuie să încerc a găti pîinea fără să o coc la temperaturi înalte. Cel mult să usuc aluatul folosind aparate specializate sau, că tot e cald acum, la temperatura din bucătărie.

Am sesizat că Mencinicopshi subliniază modul polifazial de pregătire a pîinii în vechime, cînd procesul dura cam o zi în loc de 3-4 ore ca acum. Cine ar ști rețeta exactă? Mă poate ajuta cineva cu o informație de genul ăsta? Poate pe saiturile vegane...

Am găsit la "Miracolul plantelor" grîu Spelta, integral nehibridat și cultivat bio, care costă cam 7,50 lei 1 kg. Celălalt obișnuit costă cam 5,50 lei - pentru comparație.

Încă nu am încercat pîinea lui Iezechiel, dar o voi face în curînd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote