View Single Post
  #10  
Vechi 07.11.2014, 10:28:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am trecut si eu prin asa ceva. E groaznic, ai dreptate. E mai mult decat groaznic. Boala se agravase pentru ca nu luasem tratament si pentru ca nimeni nu stia ce am...

Eu am facut asa:

1. Am inceput sa ma rog Sfintilor Nectarie si Nicolae, zilnic sa le citesc acatistele, unul dimineata si unul seara.

2. Am mers la un psihiatru (de fapt cumva am ajuns acolo dupa rugaciune prin cineva) care mi-a prescris niste antidepresive, cand deja eram destul de grav.

Am inceput sa le iau. Usor, usor in fiecare luna am vazut un progres. Dupa 6 luni de zile parca nu ma mai inecam. Dupa 1 an de zile parca eram pe o linie de plutire, in mare, dar prins de o scandura. Dupa 2 ani de zile am fost bine iar dupa 3 am scapat de medicamente. Chestia asta ramane in tine foarte usor, o mai vezi, dar nu te mai afecteaza.


3. La 2 luni dupa ce am inceput rugaciunea i-am visat si pe Sf. Nicolae: era sotia mea in fata unei icoane si se ruga lui si eu o certam ca e nebuna ca vorbeste cu sfantul ca si cum ar fi viu. Asta era o mustrare pentru necredinta mea. Icoana respectiva care o vedeam in vis am cumparat-o peste vreo 2 luni de zile. Apoi l-am visat pe Sf. Nectarie: eram in masina si ascultam acatistul lui iar deodata rugaciunea mea se transforma in ceva urat - asta era deznadejdea si supararea si injuraturile mele din boala....

Asta a fost la inceputul bolii, dupa asta usor usor s-au indreptat lucrurile.


4. Ce am mai facut eu in paralel:

Daca eram suparat stateam pe net (youtube) cu orele si ma uitam la chestii comice: cazaturi, filme distractive, orice care sa ma scoata din aceasta stare. Eu iti zic ca este un remediu temporar ff tare si ar tbui sa faci si tu asta, sa lupti cumva cu chestiile temporare.

5.
Daca vezi ca esti mahnita baga-ti in cap ff tare urmatorul lucru:
Mahnirea NU este reala si nu exista motive reale si fizice pentru ea.
Este doar o stare a corpului care iti produce asta. Trebuie doar sa iti revii si sa faci ceva pe moment sa iesi din asta. Filme pe net, plimbare, vorbesti cu prietenii, o bere, orice, dar nu sta singur in asta pt ca e o cadere prea mare pe care omul nu o poate duce.

6. Plimbarile ajuta ENORM si miscarea fizica.
La fel si contactul social. Orice numai sa nu stai singura pt ca atunci vei fi... SINGURA CU MAHNIREA.

Am citit intr-un alt loc cum o sotie s-a rugat Sf Nectarie pentru sotul ei care de ani de zile nu scapa de o depresie si cum in 4 luni de zile de rugaciune a scapat de tot de boala.

Sa mai stii asa: depresia ESTE O BOALA FIZICA si are nevoie de tratament fizic.
Exista depresii usoare si grele. Daca nu iei tratament corpul se poate deregla si mai tare si atunci dai in ceva urat de tot.
Depresia se vindeca in spital si nu cu vorbe. Corpul se vindeca cu tratament si nu cu vorbe.


Dumnezeu ajuta asa: sa gasesti calea de vindecare, sa mergi pe ea, sa te tina cand esti cazut si cand nu mai poti sa te ridici de jos: TOATA CALEA ASTA ESTE O CRUCE PE CARE TREBUIE SA O RIDICI SI SA O DUCI.



7. Din ce am vazut eu DEPRESIA ESTE RODUL PACATELOR GRELE. Unde am vazut depresie am vazut si pacate grele facute de cineva din familie si pe care le-a purtat altcineva. Si am vazut asta in mai multe locuri. Boala asta daca a venit in urma unor pacate grele trebuie vindecata asa:

FACUTA POCAINTA SI MILOSTENIE MULTA Pentru pacatele respective pentru ca Dumnezeu sa le ierte. Boala nu va disparea pana nu vei indrepta pacatele si consecintele lor.

8. M-am rugat lui Dumnezeu sa-mi arate de ce am primit boala asta. Si am visat de cateva ori acelasi lucru iar eu ca idiotul nu prea l-am inteles atunci pe loc, dar mai tarziu l-am inteles. Boala asta este pentru pacat si NEPOCAINTA. La mine asa a fost. Daca nu intelegi de ce a venit boala atunci vei suferit mult pana vei ispasi pacatele prin boala si nu prin pocainta. In viata pacatele se ispasesc prin pocainta sau suferinta. Tu alegi sau preotul care uita sa te povatuiasca corect despre pocainta....


Te sfatuiesc asa:
1. Sa incepi rugaciunea si sa te duci la Sf Nectarie la Radu Voda in fiecare saptamana.
2. Sa te spovedesti curat si tu si toata familia si sa vezi ce ai gresit si trebuie sa indrepti; POCAINTA ESTE VINDECAREA.
3. Sa te duci la doctori sa vezi exact ce zic ei - nu cumva sa lasi asta deoparte.
4. Biserica, biserica, biserica. Maslu.

Tine minte asa: daca esti ortodox, asupra ta actioneaza mai intai legea lui Dumnezeu si legile duhovnicesti.


AM TRECUT PRIN ASTA, ESTE CUMPLIT, DOAR DUMNEZEU TE POATE SCOATE DIN PUTUL ASTA IN CARE ESTI.

Last edited by gpalama; 07.11.2014 at 10:37:01.
Reply With Quote