View Single Post
  #9  
Vechi 08.08.2010, 02:17:04
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu vorbiți. Când simțiți că ceva zbârnâie în creier și se apropie momentul acela de nestăpânire, nu mai scoateți nici un sunet timp de o oră, după ceas. Eventual să aveți pregătit un cartonaș cu următorul text, în caz că cineva este nelămurit de asemenea atitudine: "Îmi pare rău, dar nu pot vorbi o oră".

Tăcerea este baza multor exerciții spirituale. Nici nu bănuiți ce progrese veți face numai cu acest lucru. Pe urmă, veți mai adăuga și altele.

Iată, vă plângeți că nu aveți biserică. Dar știați că familia este Biserica Domestică ? Vă rugați în această biserică în fiecare seară, împreună cu soțul și copilul ? În urmă cu aproape două mii de ani, un soț, o soție și cu dumnezeiscul lor copil au plecat tot așa, în Egipt. Nu prea aveau de nici unele, iar de sinagogă nu se auzise pe acolo. Dar ei se rugau, se iubeau și pentru toate mulțumeau lui Dumnezeu. Faceți tot așa.
Multumesc in primul rand pentru sfaturi!Si as vrea sa zic ca m-ai facut chiar sa rad in privinta cartonasului.Multumesc si pentru asta.Da,ne spunem impreuna Tatal nostru,facem asta pentru copil si apoi ne rugam fiecare separat inca o data.Stiu insa ca rugaciunile mele nu sunt destul de bune ca de la un timp ma cam grabesc sa le termin.Doamne ajuta ca si familia mea sa fie o biserica placuta Lui Dumnezeu.Cat despte tacere,nu cred ca ma poate face cineva sa tac in acele stari ,dar voi incerca,doar ajutor de la Dumnezeu sa stiu sa cer si El sigur ma va ajuta.Mai am de luptat cu rabdarea.Multumesc inca o dataDoamne ajuta
Reply With Quote