View Single Post
  #30  
Vechi 14.04.2010, 09:22:05
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Despre inselare

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mai Mishi mai,ce faci tu este exagerare.Deci tu zici sa nu ne numi frati cu ''ereticii de catolici''?Nu atunci ce sa le facem?sa ii uram ,sa ii atacam,sa nu ii respectam,sa ne luam de ideile lor cand pana si noi avem atatea gauri in ortodoxia asta si la organizare si la ritualuri etc.deci nu stiu daca mai crede cineva ca ortodoxia nu are defecte si greseli in organizare,ritualuri si intepretari ale Sfintilor Parinti care altii s-ar arunca in cap daca le-ar zice un Sfant Parinte sa se arunce,asa,fara motiv.Nu uita ca toti se cred cei mai adevarati,cei mai drept,pana si sectele acestea periculoase,pana si musulmanii si budistii.Si noi ne consideram asa.Deci multi si chiar noi ortodocsii am putea interpreta ca ne credem cei mai corecti si cei mai drepti facand acelasi lucru ca si celelalte religii.DOAR IISUS HRISTOS DUMNEZEU ARE DREPTUL SA SPUNA CINE E CORECT,DREPT,CURAT SI CINSTIT NU NOI OAMENII NISTE FAPTURI CU DEFECTE(PACATE)
Acum te intreb inca ceva,tu crezi ca mantuirea e doar pentru ortodocsi?
Daca ai sa citesti mai atenta ultima mea postare, ai sa vezi ca nu am indemnat nicicum la ura. Dar cred ca nimeni nu vrea, aici, decat sa arate ce bun, ce iertator, ce iubitor este el fata de cei care indraznesc sa stea in Ortodoxie.

Chiar asa, Iustin10, ce o fi Ortodoxia aia ca sa ne punem noi pentru ea, nu? Lasa, mai bine sa se faca fiecare frate cu fiecare, ca la marea ciorba finala, la cazan, ce va mai conta, nu? Oricum, toata lumea vrea sa mearga in pas de defilare spre Noua Ordine Mondiala, cu surle si trambite.
Si inca ceva: cine suntem noi sa... Atentie, atentie, ca smerenia e una si falsa smerenie e doar mandrie! Cine sunt eu sa apar Ortodoxia? Pai, cine sa fiu, decat un suflet pacatos, dar care se agata de Ortodoxie ca sa nu se piarda.

Se stie ca acela care mai indrazneste sa apere Ortodoxia si Sfanta Traditie, va fi nebun in ochii celorlalti. Cine va pastra credinta va fi acuzat de fundamentalism, de talibanism, de exagerari, de fanatism, de ura fata de ceilalti...
E firesc. Pentru ca toti vor sa se incoloneze frumos, frumos, in marsul triumfal pentru intampinarea lui antihrist. Acela va fi "bun", pe acela il vor iubi oamenii, pentru ca acela le va da oamenilor ceea ce doresc: ce atatea dogme, nu? Pe acela il vor primi toti cu bratele deschise, mergand pe calea cea larga. E firesc ca acela sa vrea daramarea adevaratei credinte, a traditiei, ca atunci cand omul nu va mai sti de unde vine, cine este, va putea fi foarte usor manevrat. Si nu va fi nevoie ca antihristul sa sileasca oamenii la apostazie, ca se vor arunca singuri cu capul inainte, deja se arunca.
Calea cea stramta pare tuturor o nebunie. Numai ca a fi nebun pentru Hristos e cea mai mare cinste.

@Iustin10. Sa stii ca nu trebuie sa fii erudit pentru a apara Ortodoxia. Au aparat-o si calugari si tarani, nestiutori de carte, si oameni simpli - dar care isi iubeau credinta! Nu trebuie sa fii erudit ca sa poti fi crestin. Domnul Si-a ales ucenicii nu dintre farisei si carturari, ci dintre pescari analfabeti: nu dintre oamenii templului, ci dintre vamesi. Iar primul mantuit a fost talharul de pe cruce. Eu nu vreau sa marturisesc aici vreo stiinta sau eruditie, ci vreau doar sa-mi marturisesc credinta. Si se vede ca asta deranjeaza foarte tare. Despre mine puteti sa ziceti orice, sa ma acuzati de rautate, egoism, mandrie, lacomie, lipsa de dragoste, si multe, multe altele - si veti avea dreptate. Dar sa nu ziceti ceva de credinta mea, ca atunci NU MAI AVETI DREPTATE! Acolo nu ma mai atacati pe mine! Si aveti grija impotriva Cui vorbiti!

Sa fiti fericiti, sa fiti iubiti, sa aveti ce va doriti!...
Dar ... sa va ajute Domnul sa ajungeti la mantuire. Sa ne ajute Domnul!

Iar in ceea ce priveste ultima ta intrebare, tigerAvalo, e deplasata. Nu conteaza deloc, dar chiar deloc, ce cred eu, in privinta mantuirii altora. Pot sa-ti spun insa un lucru: Sfintii Parinti au raspuns si la aceasta intrebare. Cauta, citeste, si vei gasi singura raspunsul. Si poate de la Sfintii Parinti (cel putin nadajduiesc!) vei primi altfel decat de la mine. Sa-ti ajute Dumnezeu! Si mai zic o data: roaga-te la sfantul Nectarie. Daca te rogi cu credinta, vei primi raspuns pe masura.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote