View Single Post
  #7  
Vechi 02.09.2005, 23:40:27
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Rugaciune

Doamne Iisuse Hristoase, cel ce ai inviat din morti, inviaza si sufletul meu cel omorat de pacatele mele.

Daruieste-mi Harul Tau sa petrecem aceasta viata trecatoare fara de pacate in implinirea dumnezeiestilor Tale porunci, iar prin spovedanie, implinirea canonului dat de preotul duhovnic si mai ales prin mila lui Dumnezeu sa ne invrednicim a ne impartasi cu presfantul, preacuratul Trup si Sange al Mantuitorului Hristos Dumnezeu spre dobandirea fericirii celei vesnice a Raiului .
Amin.

Rugaciune de multumire

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Dumnezeu milostiv si indurator, a carui dragoste de oameni nu are margini; ma inchin slavei Tale cu teama si cuviosie, ca sa-Ti multumesc pentru tot ce mi-ai dat, mie robului Tau. Slava Tie Doamne, Te laud si iti cant, Stapane si Binefacatorule. Din nou ingenunchez in fata Ta, ca sa iti multumesc pentru mila si bunatatea Ta, si ma rog ca si de acum inainte sa faci minuni pentru mine, pentru ca dragostea mea pentru Tine, si pentru semenii mei sa creasca. Scapa-ma de toate relele si de toate nevoile. Da-mi liniste si pace, in toate zilele mele, ca sa pot multumi Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor.
Amin.
Reply With Quote